Σημάδια αντίδρασης θα προσπαθήσει να βγάλει στην επιφάνεια η Γοδόι Κρουζ, η οποία μετά την ήττα της πρεμιέρας στην έδρα της Σαν Λορέντζο, γνώρισε τον αποκλεισμό και στο Κόπα Λιμπερταδόρες, ενώ με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα η Αρσενάλ Σαραντί, η οποία επικράτησε την περασμένη εβδομάδα της Μπάνφιλντ.

Δύο συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες σε όλες τις διοργανώσεις για την Γοδόι Κρουζ, η οποία έπεσε «θύμα» ανατροπής στην πρεμιέρα στο 2-3 από την Σαν Λορέντζο στο «Πέδρο Μπιδεγαΐν» και η οποία γνώρισε τον αποκλεισμό στην φάση των «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες, από το βαρύ 0-4 στο Σάο Πάολο από την Παλμέιρας. Πίσω στο σκορ στο ματς με την Σαν Λορέντζο στο πέμπτο μόλις λεπτό, «απαντώντας» όμως στο πενήντα τρία, με κοντινό πλασέ του Μπανταλόνι. Το 2-1 στην συνέχεια από τον Πριέτο, σε μια φάση διαρκείας στην εστία της Σαν Λορέντζο, με την Γοδόι Κρουζ όμως να μην καταφέρνει να πάρει τίποτα από το συγκεκριμένο ματς, καθώς έπεσε «θύμα» ανατροπής από ένα ανύπαρκτο πέναλτι, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στην άλλη πλευρά, 1-0 για την Αρσενάλ Σαραντί φιλοξενώντας τη Μπάνφιλντ, στην επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία, μετά φυσικά την περσινή της περιπέτεια στο πρωτάθλημα της 2ης λίγκας. Μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι καλές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Μπάνφιλντ, στο οποίο πάντως η Αρσενάλ Σαραντί βρέθηκε μπροστά στο τεσσαρακοστό τέταρτο λεπτό, με πέναλτι του Ρεσκαλντάνι. Εντελώς διαφορετική στην συνέχεια η εικόνα στην επανάληψη, με σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν, χωρίς πάντως να αλλάξει κάτι.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Γοδόι Κρουζ, δύο για την Αρσενάλ Σαραντί και ισάριθμες ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μαλβίνας Αρχεντίνας» της Μεντόσα.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και στο ότι πιστεύω πως η Γοδόι Κρουζ θα κάνει τα πάντα για να αφήσει πίσω τις δύο ήττες που προηγήθηκαν. Επιπλέον, δεν έβγαλε μάτια με την απόδοση της η Αρσενάλ Σαραντί στο εντός έδρας ματς της πρεμιέρας με τη Μπάνφιλντ, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες.