Η πρώτη κόντρα ανάμεσα στην Σέριφ και την ΑΪΚ Στοκχόλμης για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, σημειώνοντας, πως η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στα πλέι οφ της φετινής διοργάνωσης, με τον ηττημένο του ζευγαριού Κλουζ – Σέλτικ.

Οδυνηρός, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, ο αποκλεισμός της Σέριφ στον 1ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ από την Σαμπούρταλο, καθώς ηττήθηκε 0-3 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στη Μολδαβία και επικράτησε 3-1 στον επαναληπτικό στην Γεωργία, έχοντας προλάβει να προηγηθεί 3-0 στο δέκατο λεπτό. Ο «υποβιβασμός» της στον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα, την έφερε αντιμέτωπη με την Παρτιζάνι Τιράνων, της οποίας επικράτησε 1-0 στο πρώτο ματς στην Αλβανία, ενώ ισοπαλία με 1-1 στον επαναληπτικό στη Μολδαβία. Εντός συνόρων, 3-0 την Κυριακή φιλοξενώντας την Ζίμπρου, διατηρώντας το +11 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Σφίντουλ.

Στην άλλη πλευρά, ανατροπή για την ΑΪΚ στον 1ο προκριματικό γύρο σε βάρος της Αραράτ, καθώς με το 3-1 του μεταξύ τους επαναληπτικού στην Στοκχόλμη, «έσβησε» την ήττα της με 1-2 στο πρώτο ματς στην Αρμενία. Παρόλα αυτά, οδυνηρός ο αποκλεισμός της στον 2ο προκριματικό από τη Μάριμπορ, καθώς ηττήθηκε 1-2 στο πρώτο ματς στην Σλοβενία και επικράτησε 3-2 στον επαναληπτικό στην Στοκχόλμη, βλέποντας την αντίπαλο της να βρίσκει δίχτυα, τρία λεπτά πριν το τέλος της παράτασης. Στον 3ο προκριματικό του Γιουρόπα, μετά τον «υποβιβασμό» της από το Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ εντός συνόρων, στην 3η θέση και το -1 από τη «μισητή» συμπολίτισσα Τζουργκάρντεν, παρά το 2-0 στην έδρα της Σίριους.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο εντός έδρας ματς στην ιστορία της Σέριφ, απέναντι σε ομάδα της Σουηδίας, ενώ «παρθενική» επίσκεψη και της ΑΪΚ στη Μολδαβία.

Λεπτές οι ισορροπίες στο συγκεκριμένο ζευγάρι, στο οποίο η πρόκριση αναμένεται να κριθεί στις λεπτομέρειες. Δεν θα μπλέξω με σημείο στο πρώτο μεταξύ τους ματς, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.