Εκ διαμέτρου αντίθετη η πορεία των δύο αντιπάλων, με την Εσκιλστούνα κολλημένη στην επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που η ΑΪΚ βρίσκεται στην 3η θέση και το -4 από την πρωτοπόρο και «μισητή» συμπολίτισσα, Τζουργκάρντεν.

Επιστροφή στα τρίποντα μετά από τρεις αγωνιστικές για την Εσκιλστούνα, βλέποντας με το 2-1 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Έστερσουντ, όχι μόνο να παίρνει βαθμολογική ανάσα, αλλά να πανηγυρίζει ταυτόχρονα, το πρώτο της «διπλό» στο φετινό πρωτάθλημα. Μεγάλος πρωταγωνιστής στο συγκεκριμένο ματς, ο 21χρονος μέσος Νάλιτς, ο οποίος ήταν ο σκόρερ και των δύο τερμάτων της Εσκιλστούνα, στο δέκατο έκτο και το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, σημειώνοντας πως η Έστερσουντ, είχε ισοφαρίσε προσωρινά στο σαράντα δύο. Δύο νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Εσκιλστούνα, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος ο διεθνής Κοσοβάρος μέσος, Ράσκαϊ.

Στον αντίποδα, τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα στο πρωτάθλημα για την ΑΪΚ, μάλιστα με μηδέν παθητικό, μετά και το 2-0 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Σίριους, βλέποντας την πρωταθλήτρια Σουηδίας, να δίνει μεγάλη μάχη με την πρωτοπόρο και «μισητή» συμπολίτισσα Τζουργκάρντεν και την ισόβαθμη της Μάλμε. Υποτονική εμφάνιση για την ΑΪΚ στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Σίριους, χωρίς πάντως να κινδυνεύσει, βλέποντας όμως να ανεβάζει την απόδοση της στην επανάληψη, όπου και «καθάρισε» με το «επαγγελματικό» 2-0, με τις κεφαλιές των Ομπάσι και Γκοϊτόμ, στο πεντηκοστό τέταρτο και εξηκοστό πέμπτο λεπτό, αντίστοιχα. Επικράτηση επίσης με 2-1 μεσοβδόμαδα στην έδρα της Σέριφ, στην πρώτη μονομαχία τους για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την ΑΪΚ, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει του αγώνα με την Εσκιλστούνα.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-1 για την ΑΪΚ το 2017, στο μοναδικό ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Εσκιλστούνα. Άξιο αναφοράς, πως οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες στα ημιτελικά του κυπέλλου, εκεί όπου η Εσκιλστούνα πραγματοποίησε τη μεγάλη έκπληξη, καθώς προκρίθηκε μέσα στην έδρα της αντιπάλου της, στην διαδικασία των πέναλτι.

Χαμηλή αλλά λογική η τιμή του «διπλού», εκτιμώντας πως η ΑΪΚ δεν θα θέλει να δώσει «δώρο» στην πρωτοπόρο Τζουργκάρντεν, ενώ έξτρα κίνητρο, να πάρει μια άτυπη ρεβάνς για το αποκλεισμό από την Εσκιλστούνα, στα ημιτελικά του κυπέλλου.