Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, με τη Μάριεχαμν να παίζει ουσιαστικά τα ρέστα της στην προσπάθεια που κάνει να βρεθεί στην πρώτη εξάδα, την στιγμή που η Ίλβες με νίκη, θα περάσει μόνη πρώτη, στο +3 από την Ίντερ Τούρκου, μάλιστα με ένα ματς λιγότερο.

Ήττα με 0-1 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Ίντερ Τούρκου, σε ένα ματς στο οποίο η Μάριεχαμν έπαιξε περισσότερο για τον ένα βαθμό και στο οποίο λύγισε τελικά από πέναλτι της αντιπάλου της, επτά λεπτά πριν το φινάλε. Με την ήττα αυτή συμπλήρωσε τρία ματς στο πρωτάθλημα χωρίς τρίποντο, ενώ στο -4 πλέον από την 6η στον βαθμολογικό πίνακα, Σεϊναγιόεν. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και πέντε ήττες για τη Μάριεχαμν, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος, ο αμυντικός Μάενπα.

Στην άλλη πλευρά, αποτυχία σίγουρα για την Ίλβες το 2-2 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Ροβανιέμι, με την κυπελλούχο Φινλανδίας όμως ικανοποιημένη, όσο παράξενο και αν ακούγεται, από το συγκεκριμένο σκορ, από την στιγμή που έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Προβάδισμα δύο τερμάτων για την Ροβανιέμι στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου (49΄), με την Ίλβες όμως να μειώνει αρχικά στο πενήντα πέντε με τον Άλα-Μιλιμάκι και να ισοφαρίζει όπως προαναφέρθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μενσά. Στους 33 βαθμούς με συγκάτοικο στην κορυφή την Ίντερ, σημειώνοντας πάντως, πως με νίκη θα βρεθεί στο +3 από την ομάδα του Τούρκου. Έξι νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Ίλβες, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει του ματς με τη Μάριεχαμν.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Μάριεχαμν, δύο για την Ίλβες και τρεις ισοπαλίες, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο). Σημείο αναφοράς, πως η μία από τις δύο νίκες της Ίλβες, είναι το προ δύο μηνών 2-0 στον τελικό του φετινού κυπέλλου.

Ομάδα με συγκεκριμένο ταβάνι η Μάριεχαμν, παρά τις φιλότιμες της προσπάθειες, ενώ η έδρα της δεν φοβίζει. Επιπλέον, αν μπει στην διαδικασία μιας άτυπης ρεβάνς για την ήττα από την Ίλβες στον τελικό του κυπέλλου, θα έχει έξτρα πίεση, κάτι το οποίο μπορεί να εκμεταλλευτεί η κυνική μακριά από το γήπεδο της, κυπελλούχος Φινλανδίας.