Σε ρόλο φαβορί η Παλμέιρας φιλοξενώντας τη Μπαΐα, βλέποντας την πρωταθλήτρια Βραζιλίας να ψάχνει το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την χθεσινή ήττα της πρωτοπόρου Σάντος και να βρεθεί στο -1 από την κορυφή.

Πικρή γεύση για την Παλμέιρας στο εκτός έδρας ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής με την Κορίνθιανς, καθώς θα μπορούσε, βάσει εικόνας, να είχε φύγει με κάτι περισσότερο από το μεταξύ τους 1-1. Πολύ δυνατό ξεκίνημα στο ντέρμπι από την Παλμέιρας, έχοντας δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Παρόλα αυτά, το γκολ από την πλευρά της αντιπάλου της, στο δέκατο τρίτο λεπτό, βλέποντας μάλιστα το ντέρμπι να παίρνει στην συνέχεια ένα ξέφρενο ρυθμό, καθώς υπήρχαν αρκετές φάσεις και στις δύο εστίες. Ο Φελίπε Μέλο αυτός που ισοφάρισε για την Παλμέιρας, στο τεσσαρακοστό όγδοο λεπτό, με την πρωταθλήτρια Βραζιλίας πιο απειλητική στην συνέχεια, έχοντας λίγο πριν το φινάλε κάθετο δοκάρι, αγγίζοντας φυσικά το 2-1. Πέντε νίκες και μία ισοπαλία για την πρωταθλήτρια Βραζιλίας, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στην «Αρένα Παλμέιρας», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ Γκόμες.

Στον αντίποδα, επιβλητικό 3-0 για τη Μπαΐα φιλοξενώντας την Φλαμένγκο, με το οποίο η ομάδα του Σαλβαντόρ επέστρεψε στις νίκες μετά από έξι αγωνιστικές και με το οποίο απέκτησε «μαξιλαράκι» ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη. Μεγάλος πρωταγωνιστής στο ματς με την Φλαμένγκο ο Τζιλμπέρτο, ο οποίος «καθάρισε» με χατ τρικ στο πρώτο ημίχρονο το τρίποντο για την ομάδα του, με πεσμένο στην συνέχεια το ρυθμό στην επανάληψη, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για τη Μπαΐα, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το Σαλβαντόρ, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Παλμέιρας, μία για τη Μπαΐα και τρεις ισοπαλίες, σε έξι ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την «βερντάο», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Φαβορί φυσικά η Παλμέιρας, εκτιμώντας πως η πρωταθλήτρια Βραζιλίας θα κάνει τα πάντα σήμερα όχι μόνο για να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, αλλά και για να εκμεταλλευτεί την χθεσινή απώλεια βαθμών της Σάντος. Ψάχνοντας κάτι πιο ελκυστικό, σε σχέση φυσικά με τον χαμηλό «άσο», θα ποντάρω στην επικράτηση της από το πρώτο ημίχρονο.