Μονομαχία με φόντο την παραμονή, με την Κάλμαρ, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 14η θέση, στην γραμμή των μπαράζ παραμονής, με 14 βαθμούς, επτά λιγότερους από την 8η Έρεμπρο. Κοινό σημείο για τις δύο ομάδες, πως έρχονται από εντός έδρας ισοπαλίες, μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-2), με τις Χάμαρμπι και Γκέτεμποργκ, αντίστοιχα.

Ισοπαλία με 2-2 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Χάμαρμπι, με την Κάλμαρ ευχαριστημένη, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, από τη μοιρασιά των βαθμών στο συγκεκριμένο ματς. Προβάδισμα δύο τερμάτων για την Χάμαρμπι στο εξηκοστό τέταρτο λεπτό, βλέποντας όμως στην συνέχεια την Κάλμαρ να αφυπνίζεται, να εκμεταλλεύεται το αριθμητικό της πλεονέκτημα και να σώζει τελικά τον βαθμό, ισοφαρίζοντας, έξι λεπτά πριν το φινάλε. Μία νίκη, πέντε ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Κάλμαρ, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, 2-2 φιλοξενώντας την Γκέτεμποργκ, μάλιστα με παρόμοιο τρόπο, καθώς η Έρεμπρο βρέθηκε 0-2 πίσω στο σκορ στο εξήντα τρία, αλλά κατάφερε τελικά να σώσει τον βαθμό, ισοφαρίζοντας στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Επιπλέον, αήττητο τριών αγωνιστικών μετά και το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, με την Έρεμπρο πλέον στο +7 τόσο από την σημερινή της αντίπαλο όσο και από την γραμμή των μπαράζ παραμονής. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για την Έρεμπρο, σε εννέα ματς μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Κάλμαρ και τέσσερις για την Έρεμπρο, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Αδικαιολόγητος ο τίτλος του φαβορί, τουλάχιστον βάσει του σετ των τιμών, στην ευάλωτη αμυντικά και με μόλις μία εντός έδρας νίκη, Κάλμαρ, ειδικά απέναντι σε ένα ισάξιο σχεδόν και με τον ίδιο ακριβώς στόχο, αντίπαλο.