Το ματς που ολοκληρώνει χρονικά το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Δανίας, βρίσκοντας την Σοντερίσκε, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 6η θέση με επτά βαθμούς και την Άαρχους στην 12η, με μόλις έναν.

Εξ ορισμού δύσκολη η αποστολή της Σοντερίσκε την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Κοπεγχάγη, με «φυσιολογική» και δίκαιη, βάσει εικόνας, την ήττα της με 1-2, από την ανώτερη και ιδιαίτερα φορμαρισμένη στο ξεκίνημα της νέας ποδοσφαιρικής σεζόν, πρωταθλήτριας Δανίας. Σε ρόλο κομπάρσου η Σοντερίσκε στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Κοπεγχάγη, στο οποίο βρέθηκε 0-1 πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και στο οποίο κατάφερε όμως να ισοφαρίσει, κόντρα στην ροή του αγώνα, στις αρχές της επανάληψης και συγκεκριμένα στο τεσσαρακοστό έβδομο. Παρόλα αυτά, η χαρά της κράτησε μόλις δύο λεπτά, καθώς η Κοπεγχάγη όχι μόνο πήρε το προβάδισμα στο σαράντα εννέα, αλλά κράτησε στην συνέχεια με άνεση το υπέρ της 1-2, μέχρι το φινάλε. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, τρεις συνεχόμενες ήττες μετά και το 1-2 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Λίνγκμπι, με την Άαρχους με μόλις ένα βαθμό όπως προαναφέρθηκε, αυτόν της πρεμιέρας από το εκτός 1-1 με την Χόμπρο. Μπροστά στο σκορ η Άαρχους στο ματς στην έδρα της Λίνγκμπι στο ένατο μόλις λεπτό, με τον Ισλανδό μέσο Θορστέινσον, βλέποντας στην συνέχεια να ανοίγει ο ρυθμός και να υπάρχουν μέχρι την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ευκαιρίες εκατέρωθεν. Μικρή καθίζηση για την Άαρχους στα μέσα της επανάληψης, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της να γυρίσει το σκορ, ενώ κυρίαρχος στο τελευταίο τέταρτο, πιέζοντας, χωρίς όμως επιτυχία, για την ισοφάριση. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Σοντερίσκε, οκτώ για την Άαρχους και τρεις ισοπαλίες, στις 14 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Ο παράγοντας έδρα αλλά και η βαθμολογική εικόνα των δύο ομάδων, δίνει ένα μικρό προβάδισμα στην Σοντερίσκε. Παρόλα αυτά, ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, κρατώντας επιφυλακτική στάση, καθώς περιμένω αντίδραση από την Άαρχους.