Το αήττητο για την Ροστόφ στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές και σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας την Κρίλια, ψάχνοντας το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να βρεθεί στην 2η θέση και στο -2 από την πρωτοπόρο και πρωταθλήτρια, Ζενίτ.

Δύο ομάδες αήττητες στο ξεκίνημα του νέου πρωταθλήματος, με τη μία να είναι η πρωτοπόρος και πρωταθλήτρια Ζενίτ και την άλλη να είναι όπως προαναφέρθηκε η Ροστόφ. Οκτώ οι βαθμοί για την ομάδα του 50χρονου Βαλερί Καρπίν (φωτό), με εντός 2-1 στην πρεμιέρα σε βάρος της Όρενμπουργκ, 2-2 ακολούθως φιλοξενώντας την Σπαρτάκ, εκτός 3-2 στην συνέχεια σε βάρος της Άρσεναλ Τούλα, ενώ 2-2 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Ουράλ. Πίσω στο σκορ η Ροστόφ στο ματς στην έδρα της Ουράλ στο δέκατο τέταρτο λεπτό, «απαντώντας» στην συνέχεια με οριζόντιο δοκάρι. Το 1-1 στην συνέχεια στο εξήντα επτά με τον Σομουντόροφ, αλλά και πάλι πίσω στο σκορ, στο ογδοηκοστό πρώτο λεπτό. Παρόλα αυτά, η κοντινή κεφαλιά του Ισλανδού επιθετικού Σιγκούρντασον, έσωσε τον βαθμό και διατήρησε ταυτόχρονα το αήττητο της Ροστόφ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, τρεις βαθμοί για την Κρίλια, η οποία πάντως μετά το εντός 2-0 της πρεμιέρας σε βάρος της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, μετράει τρεις σερί ήττες. Πιο συγκεκριμένα, 2-3 εντός από την Άρσεναλ Τούλα, 1-2 στην συνέχεια στην έδρα της Ούφα, ενώ οδυνηρό, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας τη Λοκομοτίβ Μόσχας. Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ματς με τη Λοκομοτίβ Μόσχας, περισσότερες όμως για την Κρίλια, με κεφάλι στο σκορ από τους φιλοξενούμενους, στο δέκατο τέταρτο λεπτό. Το 1-1 στην συνέχεια, δύο λεπτά πριν το φινάλε, με την Κρίλια πάντως να δέχεται τη «μαχαιριά» από την αντίπαλο της, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Ροστόφ, τέσσερις για την Κρίλια και τρεις ισοπαλίες, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Το αήττητο της Ροστόφ αλλά και ο παράγοντας έδρα, ο λόγος που είναι σε τόσο χαμηλά επίπεδα η τιμή του «άσου». Υπάρχει πάντως ένα αλλά και αυτό είναι τα επτά τέρματα παθητικό της Ροστόφ, σημειώνοντας επίσης, πως η Κρίλια από την πλευρά της, έχει βρει δίχτυα σε όλα της τα προηγούμενα ματς, ανεξάρτητα αποτελέσματος.