Ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για τον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, με τον Ολυμπιακό με σημαντικό προβάδισμα μετά το υπέρ του 1-0 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην Τουρκία. Η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη με το νικητή του ζευγαριού Πόρτο – Κράσνονταρ, ενώ αυτή που θα αποκλειστεί, έχει εξασφαλισμένη την συμμετοχή της στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Τα απολύτως απαραίτητα από τον Ολυμπιακό στο πρώτο ματς στην Τουρκία, καθώς επικράτησε πιο εύκολα από ότι δείχνει το υπέρ του 1-0, όσο παράξενο και αν ακούγεται, από την στιγμή που η Μπασακσεχίρ είχε χαμένο πέναλτι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Αρκετή υπομονή στο παιχνίδι του ο Ολυμπιακός και με προσήλωση στην άμυνα και στο να περιορίσει τα ατού της τουρκικής ομάδας, βλέποντας να μην κινδυνεύει στο πρώτο ημίχρονο, «χτυπώντας» μάλιστα στο πεντηκοστό τρίτο λεπτό, με αριστοτεχνική κεφαλιά του Μασούρα. Χωρίς ιδιαίτερο κίνδυνο μέχρι το φινάλε, με μόνη ουσιαστική απειλή το χαμένο πέναλτι όπως προαναφέρθηκε της αντιπάλου του, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πρόκριση σε βάρος της Βικτόρια Πλζεν στον προηγούμενο γύρο για τον Ολυμπιακό, με 0-0 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην Τσεχία και επιβλητικό 4-0 στον επαναληπτικό στον Πειραιά. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, καθώς η απουσία του Φορτούνη θεωρείται πλέον πάγια, ενώ σέντρα στο νέο πρωτάθλημα στις 24 του μήνα, φιλοξενώντας τον Αστέρα Τρίπολης. Στην άλλη πλευρά, απευθείας στον 3ο προκριματικό γύρο η Μπασακσεχίρ, η οποία πέρσι κατάφερε να «αυτοκτονήσει» ή να χαρίσει αν προτιμάτε, ένα σχεδόν δικό της πρωτάθλημα στην Γαλατά. Σέντρα στο νέο πρωτάθλημα το Σαββατοκύριακο που μας έρχεται, με εκτός έδρας δοκιμασία με τη Μαλάτια, ενώ τιμωρημένος ο μέσος Καβετσί.

Προϊστορία: Μία νίκη για τον Ολυμπιακό και δύο ισοπαλίες, σε τρία ματς στο παρελθόν φιλοξενώντας ομάδες από την Τουρκία, ενώ πρώτη επίσημη επίσκεψη της Μπασακσεχίρ στην Ελλάδα.

Η εικόνα του πρώτου ματς στην Τουρκία, σε συνδυασμό της εμφάνισης του Ολυμπιακού, στο δεύτερο ημίχρονο στον επαναληπτικό στον Πειραιά με την Βικτόρια Πλζεν, δίνουν την αίσθηση πως η ομάδα του Πορτογάλου, Πέδρο Μάρτινς, μπορεί να διπλασιάσει σήμερα τις νίκες της.