Η δεύτερη κόντρα ανάμεσα στον Άγιαξ και τον ΠΑΟΚ, για τον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, μετά το 2-2 στο προ μίας εβδομάδας, πρώτο μεταξύ τους ματς στην Θεσσαλονίκη. Η ομάδα που θα προκριθεί, θα αντιμετωπίσει στα πλέι οφ το νικητή του ζευγαριού Καραμπάγκ – ΑΠΟΕΛ. Αυτή που θα αποκλειστεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ με το νικητή του ζευγαριού Σλόβαν Μπρατισλάβας – Ντάνταλκ.

Μπροστά στο σκορ στο πρώτο ματς ο Άγιαξ, στο δέκατο λεπτό, με τον ΠΑΟΚ όμως να πραγματοποιεί προσωρινά την ανατροπή, με τον Ακπόμ και την κεφαλιά του Λέο Μάτος, στο τριάντα δύο και το τριάντα εννέα, αντίστοιχα. Αδικαιολόγητα παθητικός πάντως ο ΠΑΟΚ μετά το τυχερό 2-2 από τον Χούντελαρ, στο πεντηκοστό έβδομο λεπτό, καθώς δεν είχε καμία ουσιαστική ευκαιρία, σε σχέση με τον αντίπαλο του, ο οποίος πίεσε για το 2-3.

Αυτό ήταν και το πρώτο επίσημο φετινό ματς για τον πρωταθλητή Ελλάδας σε όλες τις διοργανώσεις, σημειώνοντας πως στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος, στις 24 του μήνα, φιλοξενεί τον Παναιτωλικό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει του σημερινού επαναληπτικού. Σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ, τρία επίσημα εντός συνόρων ματς για τον Άγιαξ, ο οποίος επικράτησε 2-0 της Αϊντχόφεν στον τελικό του Σούπερ Καπ, ενώ 2-2 στην έδρα της Φίτεσε και 5-0 φιλοξενώντας την Έμεν, στις δύο πρώτες αγωνιστικές του νέου πρωταθλήματος. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ο «Αίαντας», ενόψει του σημερινού επαναληπτικού.

Προϊστορία: Δύο ισοπαλίες, μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-1), στις ισάριθμες προηγούμενες μονομαχίες τους στο παρελθόν με γηπεδούχο τον Άγιαξ, με πρώτη το 2010 και ακολούθως το 2016.

Φαβορί ο Άγιαξ, αλλά το σετ των τιμών αδικεί κατάφορα τον ΠΑΟΚ, καθώς δεν είναι τέτοια η απόσταση που τον χωρίζει από τον «Αίαντα». Εκτίμηση μου, πως ο ΠΑΟΚ θα ρισκάρει και έχει την ποιότητα αλλά και τις δυνατότητες να βρει δίχτυα στον σημερινό επαναληπτικό.