Ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για τον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, με την πρωταθλήτρια Αζερμπαϊτζάν, Καραμπάγκ, να έχει σημαντικό προβάδισμα, μετά το υπέρ της 2-1 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην Κύπρο. Η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στα πλέι οφ με το νικητή του ζευγαριού Άγιαξ – ΠΑΟΚ. Αυτή που θα αποκλειστεί, θα αντιμετωπίσει στα πλέι οφ του Γιουρόπα, το νικητή του ζευγαριού Λίνφιλντ – Σουτιέσκα.

Μοιρασμένο το πρώτο ματς στην Κύπρο, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, πιο σημαντικές πάντως για τον ΑΠΟΕΛ. Το 0-1 τελικά για την Καραμπάγκ, στο πενήντα τέσσερα, με την πρωταθλήτρια Αζερμπαϊτζάν μάλιστα να έχει κορυφαίο μέχρι το συγκεκριμένο χρονικό σημείο τον Βραζιλιάνο γκολκίπερ, Βάγκνερ, ενώ το 0-2, στο εξηκοστό ένατο λεπτό. Το τελικό 1-2 ακολούθως από τον ΑΠΟΕΛ, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πρόκριση σε βάρος της Παρτιζάνι Τιράνων για την Καραμπάγκ στον 1ο προκριματικό, με 0-0 το πρώτο μεταξύ τους ματς στην Αλβανία και 2-0 στον επαναληπτικό στο Αζερμπαϊτζάν. Αντίπαλος στον 2ο προκριματικό η Ντάνταλκ, με 1-1 το πρώτο μεταξύ τους ματς στην Ιρλανδία, ενώ 3-0 στον επαναληπτικό στο Μπακού. Στην αντίπερα όχθη, ξεκίνημα στην φετινή διοργάνωση για τον ΑΠΟΕΛ από τον 2ο προκριματικό, με τον πρωταθλητή Κύπρου να ξεπερνά με δύο νίκες το εμπόδιο της Σουτιέσκα, με 1-0 στο πρώτο ματς στο Μαυροβούνιο και 3-0 στον επαναληπτικό στην Κύπρο.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο εντός έδρας ματς στην ιστορία της Καραμπάγκ, απέναντι σε ομάδα της Κύπρου, ενώ δύο ισοπαλίες για τον ΑΠΟΕΛ, σε ισάριθμες επισκέψεις του στο παρελθόν στο Αζερμπαϊτζάν. Αντίπαλος του και στις δύο αυτές επισκέψεις η Νέφτσι, με 0-0 το 1996 και 1-1 το 2013.

Πολύ δύσκολη η αποστολή του ΑΠΟΕΛ, ειδικά κόντρα σε ένα αντίπαλο που έδειξε και στους δύο προηγούμενους γύρους πως ξέρει να διαχειριστεί στους επαναληπτικούς στο γήπεδο του, τα θετικά αποτελέσματα που πήρε στα πρώτα ματς. Εκτίμηση μου πάντως, πως θα ρισκάρει και θα εξαντλήσει τις πιθανότητες που έχει για τη μεγάλη ανατροπή.