Η δεύτερη μονομαχία ανάμεσα στην Φερεντσβάρος και τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ για τον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, σημειώνοντας πως οι λογαριασμοί των δύο ομάδων είναι ανοιχτοί, μετά το 1-1 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην Κροατία. Η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στα πλέι οφ με το νικητή του ζευγαριού Καραμπάγκ – ΑΠΟΕΛ. Αυτή που θα αποκλειστεί, θα αντιμετωπίσει στα πλέι οφ του Γιουρόπα, το νικητή του ζευγαριού Ντάνταλκ – Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Δυνατό ξεκίνημα για τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο πρώτο ματς στην Κροατία, ανοίγοντας το σκορ στο έβδομο μόλις λεπτό, με περίτεχνη ατομική προσπάθεια του Ντάνιελ Όλμο. Παρόλα αυτά, η Φερεντσβάρος δεν έχασε την ψυχραιμία της, άντεξε την πίεση και ανεβάζοντας σταδιακά την απόδοση της, ισοφάρισε στο πεντηκοστό ένατο λεπτό με τον Σίγκερ.

Ξεκίνημα για την Φερεντσβάρος στην φετινή διοργάνωση από τον 1ο προκριματικό, στον οποίο ξεπέρασε το εμπόδιο της Λουντογκόρετς με δύο νίκες, με 2-1 το πρώτο ματς στην Ουγγαρία και 3-2 στην συνέχεια στον επαναληπτικό στην Βουλγαρία. Αντίπαλος στην συνέχεια στον 2ο προκριματικό η Βαλέτα, με 3-1 το πρώτο ματς στην Βουδαπέστη και 1-1 στην συνέχεια στον επαναληπτικό στη Μάλτα. Στην άλλη πλευρά, είσοδο για τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην φετινή διοργάνωση από τον 2ο προκριματικό, όπου δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα με την Σαμπουρτάλο από την Γεωργία (2-0, 3-0). Εντός συνόρων, 1-0 στον τελικό του Σούπερ Καπ σε βάρος της Ριέκα, ενώ 0-0 την Παρασκευή στην έδρα της Όσιγιεκ, γνωρίζοντας την πρώτη απώλεια βαθμών, μετά από τρεις σερί νίκες στο νέο πρωτάθλημα της Κροατίας.

Προϊστορία: Οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες στα ημιτελικά του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ το μακρινό 1963, με την πρόκριση τότε στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ, η οποία επικράτησε 2-1 στην Κροατία και 1-0 στην Βουδαπέστη. Για την ιστορία, η κροατική ομάδα δεν τα κατάφερε στην συνέχεια στον τελικό, καθώς γνώρισε δύο ήττες από την Βαλένθια (2-0, 2-1).

Λεπτές οι ισορροπίες, καθώς η Φερεντσβάρος έδειξε τα δόντια της τόσο με τη Λουντογκόρετς στον 1ο προκριματικό όσο και στο ματς στην Κροατία, με την πρωταθλήτρια Ουγγαρίας να μην είναι τόσο αουτσάιντερ στις διπλές μονομαχίες της με την Κροατία, τουλάχιστον σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών.