Σε ρόλο φαβορί η Κοριτίμπα φιλοξενώντας στο «Κόουτο Περέιρα» τη Μπραζίλ Πελότας, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την διατηρήσει στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της Βραζιλίας.

Αήττητο έξι αγωνιστικών, μετά και το εντός 2-0 του Σαββάτου σε βάρος της Φιγκεϊρένσε, το οποίο έδωσε την ευκαιρία στην Κοριτίμπα να σκαρφαλώσει στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Κυρίαρχος η Κοριτίμπα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Φιγκεϊρένσε, στο οποίο έψαξε με υπομονή το γκολ, με το 1-0 στο εξηκοστό έβδομο λεπτό, από αυτογκόλ των φιλοξενούμενων, ενώ το 2-0 στο ενενήντα με σουτ του Ιγκόρ Ζεσούς, από το ύψος περίπου του πέναλτι. Έξι νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την Κοριτίμπα, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα στο «Κόουτο Περέιρα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, ισοπαλία με 1-1 στην έδρα της Οέστε, με τη Μπραζίλ Πελότας ευχαριστημένη, τουλάχιστον βάσει εικόνας, από τον ένα βαθμό και γενικότερα από το +4 από την επικίνδυνη ζώνη. Παθητική η εικόνα της Μπραζίλ Πελότας στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Οέστε, στο οποίο είδε την αντίπαλο της να είναι πολύ απειλητική και στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ, στο εικοστό τρίτο λεπτό. Παρόλα αυτά, το 1-1 κόντρα στην ροή του αγώνα, σε μία φάση, στην οποία ο Κρίστιαν εκμεταλλεύτηκε ένα τραγικό λάθος του στόπερ της Οέστε, Μπρούνο Αγκουϊάρ. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες για τη Μπραζίλ Πελότας, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μπέντο Φρέιτας», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 1-0 για την Κοριτίμπα στο ματς του περσινού πρωταθλήματος, το οποίο είναι και το μοναδικό για την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Μπραζίλ Πελότας.

Ιδιαίτερα αποτελεσματική στο γήπεδο της η Κοριτίμπα, έχοντας δίκαια τον τίτλο του φαβορί στο σημερινό ματς, απέναντι στην απρόβλεπτη Μπραζίλ Πελότας.