Στο «Άιμπροξ» της Γλασκώβης ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, βλέποντας την Ρέιντζερς να έχει αγκαλιάσει την πρόκριση, μετά το υπέρ της 4-2 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην Δανία. Να σημειωθεί, πως τη νικήτρια του συγκεκριμένο ζευγαριού περιμένει στα πλέι οφ η Λέγκια, η οποία άφησε χθες εκτός του Ατρόμητο.

Προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο ματς η Ρέιντζερς με κεφαλιά του Μορέλος, στο σαράντα τρία, με το 2-0 στο πεντηκοστό δεύτερο λεπτό, με διαγώνιο πλασέ του Αρίμπο. Τρίτο τέρμα για την Ρέιντζερς στο πενήντα έξι από τον Κάτιτς, βλέποντας όμως στην συνέχεια τη Μίντιλαντ να βγάζει σημάδια αντίδρασης, μειώνοντας σε 2-3 στο εξήντα τρία. Παρόλα αυτά, το τέταρτο τέρμα της Ρέιντζερς στο εβδομηκοστό λεπτό, έκοψε τα πόδια των γηπεδούχων, «τελειώνοντας» ουσιαστικά το ματς.

Αγγαρεία για την Ρέιντζερς στον 2ο προκριματικό, στις δύο μονομαχίες της με την Προγκρές, της οποίας επικράτησε 2-0 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην Γλασκώβη, ενώ 0-0 ακολούθως, ο επαναληπτικός στο Λουξεμβούργο. Εντός συνόρων, δύο νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του νέου πρωταθλήματος της Σκωτίας, με 2-1 στην πρεμιέρα στην έδρα της Κιλμάρνοκ, με το νικητήριο τέρμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ 6-1 την Κυριακή φιλοξενώντας την Χιμπέρνιαν. Στον αντίποδα, είσοδος για τη Μίντιλαντ στην φετινή διοργάνωση από τον 3ο προκριματικό, ενώ εντός συνόρων, πέντε νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος της Δανίας, με πιο πρόσφατη το 2-0 της Κυριακής στην έδρα της Χόρσενς.

Προϊστορία: Δύο νίκες και μία ισοπαλία για την Ρέιντζερς, σε τρία ματς στο παρελθόν φιλοξενώντας ομάδες της Δανίας, ενώ «παρθενική» επίσκεψη της Μίντιλαντ στην Σκωτία.

Το σκορ του πρώτου αγώνα επιτρέπει στην Ρέιντζερς να έχει περιθώριο ακόμα και ήττας, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν θα δείξει διάθεση στον σημερινό επαναληπτικό. Ειδικό στοίχημα τερμάτων πάντως η επιλογή μου, κρατώντας πιο επιφυλακτική στάση.