Με στόχο το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να διατηρήσει ή και να μειώσει την απόσταση της από την κορυφή η Ίντερ Τούρκου, την στιγμή που η Χέλσινγκφορς, βρίσκεται στο -2 από την πρώτη εξάδα.

Ήττα με 0-2 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Κουόπιο, βλέποντας την Ίντερ Τούρκου με το αποτέλεσμα αυτό να γκρεμίζεται από την κορυφή και να βρίσκεται πλέον στο -3 από την πρωτοπόρο και κυπελλούχο Φινλανδίας, Ίλβες, έχοντας μάλιστα ένα ματς περισσότερο. Σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς με την Κουόπιο, περισσότερες πάντως για την αντίπαλο της και πρωταγωνιστές οι δύο γκολκίπερ. Παρόλα αυτά, πιο αποτελεσματική η Κουόπιο στην επανάληψη, «καθαρίζοντας» με τα δύο σουτ των Νίσκανεν και Πένανεν, στις ισάριθμες φορές που πέρασε την σέντρα, στο εξηκοστό δεύτερο και εξηκοστό όγδοο λεπτό, ενώ ανύπαρκτη επιθετικά η Ίντερ Τούρκου. Έξι νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Ίντερ, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στο Τούρκου, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 31χρονος επιθετικός Φούρουχλμ.

Στον αντίποδα, αήττητο τεσσάρων αγωνιστικών για την Χέλσινγκφορς, η οποία πραγματοποίησε την πολύ μεγάλη ανατροπή στο εντός 3-2 της περασμένης εβδομάδας σε βάρος της Κόκκολα και η οποία βρέθηκε πλέον, στο -2 όπως προαναφέρθηκε από την πρώτη εξάδα. Υποτονική η Χέλσινγκφορς στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Κόκκολα, στο οποίο βρέθηκε 0-2 πίσω στο σκορ. Παρόλα αυτά, αλλαγή σκηνικού στην επανάληψη, με την Χέλσινγκφορς να μειώνει αρχικά με περίτεχνη ατομική προσπάθεια του Βραζιλιάνου, Τικίνιο (φωτό) στο εξήντα τρία και να ισοφαρίζει με ψηλοκρεμαστό πλασέ του ίδιου παίκτη στο εβδομήντα. Ο 24χρονος Βραζιλιάνος μέσος μάλιστα, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, καθώς πέρα από τα δύο του τέρματα, ήταν αυτός που σέρβιρε το τρίτο της ομάδας του στον Λουίς Ενρίκε, στο εβδομηκοστό δεύτερο λεπτό. Μία νίκη, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Χέλσινγκφορς, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Ίντερ Τούρκου και μία ισοπαλία, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Χέλσινγκφορς.

Αήττητο σερί όπως προαναφέρθηκε για την Χέλσινγκφορς και πολύ μεγάλη ανατροπή την προηγούμενη εβδομάδα σε βάρος της Κόκκολα. Παρόλα αυτά, εντελώς διαφορετικό το αγωνιστικό της προφίλ εκτός έδρας, ενώ και η Ίντερ Τούρκου δεν είναι Κόκκολα.