Σε ρόλο φαβορί η Λοριάν φιλοξενώντας την Σοσό, ψάχνοντας τόσο το τρίποντο που θα την διατηρήσει στην κορυφή αλλά ταυτόχρονα και την επιστροφή στις νίκες, μετά την ισοπαλία της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Νανσί και τον αποκλεισμό στον 1ο γύρο του Λιγκ Καπ από τη Λε Μαν.

Επτά βαθμοί για τη Λοριάν στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, με 3-0 στην πρεμιέρα φιλοξενώντας την Παρί, 2-1 ακολούθως εκτός, σε βάρος της Καέν, ενώ 1-1 την περασμένη εβδομάδα στο «Μαρσέλ Πικό» και στην εκτός έδρας μονομαχία της με τη Νανσί. Λιγοστές οι φάσεις στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς στην έδρα της Νανσί, με τους γηπεδούχους να έχουν μία μόνο πολύ καλή ευκαιρία και τη Λοριάν ένα οριζόντιο δοκάρι, ενώ πολύ διαφορετικός ο ρυθμός στην επανάληψη, ειδικά μετά το αυτογκόλ του στόπερ Λαπόρτ στο πεντηκοστό όγδοο λεπτό. Αρκετή πίεση από τη Λοριάν στην συνέχεια μέχρι το φινάλε, με το μόνο που κατάφερε πάντως, να ισοφαρίσει με πέναλτι του Κλοντ Μορίς, στο εβδομήντα. Ακολούθησε το εντός 1-2 από την ουραγό του πρωταθλήματος της 2ης κατηγορίας Λε Μαν και ο αποκλεισμός όπως προαναφέρθηκε, στον 1ο γύρο του Λιγκ Καπ.

Στον αντίποδα, πέντε βαθμοί για την αήττητη Σοσό στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, με εντός 0-0 στην πρεμιέρα απέναντι στην Καέν, 1-1 ακολούθως στην έδρα της Παρί, ενώ 1-0 την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας την Οσέρ. Πιο εύκολη η επικράτηση της Σοσό στο ματς με την Οσέρ, σε σχέση με αυτό που δείχνει το υπέρ της αποτέλεσμα, καθώς δεν απειλήθηκε καθόλου από την ακίνδυνη αντίπαλο της, με το τέρμα που έκανε την διαφορά, από περίτεχνο πλασέ του Ουρεγκά, από το ύψος περίπου του πέναλτι, στο πεντηκοστό πρώτο λεπτό. Ακολούθησε πάντως η πρώτη της ήττα, έστω και σε διαφορετική διοργάνωση, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό στον 1ο γύρο του Λιγκ Καπ από το 1-2 στην έδρα της Παρί, όπου έπεσε μάλιστα «θύμα» ανατροπής.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Λοριάν, μία για την Σοσό, το 2-1 του 2009 και δύο ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για τη Λοριάν, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών. Παρόλα αυτά, επιλογή μου ο «άσος», παρά το γεγονός πως δεν συνοδεύεται από κάποια ελκυστική τιμή, ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και στο ότι θα θέλει να αφήσει πίσω τις δύο συνεχόμενες αποτυχίες της, με τη Νανσί στο πρωτάθλημα και τη Λε Μαν στο Λιγκ Καπ.