Εκ διαμέτρου αντίθετη η πορεία αλλά και οι στόχοι των δύο ομάδων, με τη Λοντρίνα να δίνει μάχη για να βρεθεί στην πρώτη τετράδα, την στιγμή που η Κρισιούμα βρίσκεται χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα, οριακά εκτός επικίνδυνης ζώνης αλλά και σε αναζήτηση προπονητή, καθώς θα παραταχθεί και σήμερα με τον υπηρεσιακό, Βιλσάο.

Οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 3-4 την προηγούμενη αγωνιστική στο «Ιντεπεντένσια» του Μπέλο Οριζόντε από την τοπική Αμέρικα Μινέιρο, με θετικό πάντως για τη Λοντρίνα, πως δεν έχασε την επαφή της με την πρώτη τετράδα. Μπροστά στο σκορ στο συγκεκριμένο ματς, με ξερό, εντός περιοχής σουτ του Άντερσον Λεϊτέ, στο δώδεκα, το 1-1 στην συνέχεια για την Αμέρικα Μινέιρο στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό, με το 2-1 όμως για τη Λοντρίνα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, από αυτογκόλ των γηπεδούχων. Προσωρινή ανατροπή στην συνέχεια για την Αμέρικα Μινέιρο στο εβδομήντα τέσσερα, βλέποντας όμως τη Λοντρίνα να «απαντάει», ένα λεπτό αργότερα, με ψύχραιμο πλασέ από τον Παουλίνιο Μοσελίν. Παρόλα αυτά, η Λοντρίνα με τρία εκτός έδρας γκολ δεν κατάφερε να πάρει τίποτα από το συγκεκριμένο ματς, καθώς ένα εκτός περιοχής σουτ από το πουθενά, πέντε λεπτά πριν το φινάλε, την έριξε στο καναβάτσο. Πέντε νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για τη Λοντρίνα, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο στόπερ Αουγκούστο Σίλβα και ο μέσος Μπρούνο Παουλίστα.

Στον αντίποδα, πολύτιμο 1-0 φιλοξενώντας την Σπορτ Ρεσίφε, βλέποντας την Κρισιούμα να παίρνει βαθιά βαθμολογική ανάσα και να επιστρέφει ταυτόχρονα στα τρίποντα μετά από έξι αγωνιστικές, έχοντας μάλιστα στον πάγκο υπηρεσιακό τον Βιλσάο, μετά την απομάκρυνση του Ζίλσον Κλέινα. Σημαντικές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, στο ματς με την Σπορτ Ρεσίφε, με τις δύο ομάδες μάλιστα να έχουν από ένα δοκάρι, με την Κρισιούμα πάντως πιο αποτελεσματική, με το τέρμα που έκανε την διαφορά, με πλασέ του Φογκίνιο σε άδειο σχεδόν τέρμα, στο εβδομηκοστό τρίτο λεπτό. Μία νίκη, μία ισοπαλία και πέντε ήττες για την Κρισιούμα, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Εριμπέρτο Ούλσε», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για τη Λοντρίνα, μία για την Κρισιούμα και μία ισοπαλία, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Εστάντιο ντο Καφέ», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και την αποτελεσματικότητα της Λοντρίνα στο γήπεδο της, παρά το γεγονός πως η φιλότιμη Κρισιούμα, παρά τα θέματα που έχει, παίζει με το μαχαίρι στα δόντια και πουλάει σε κάθε ματς το τελευταίο διάστημα, πολύ ακριβά το τομάρι της.