Στο «Μάριο Αλμπέρτο Κέμπες», το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Ταγέρες σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας την Σεντράλ Κόρδοβα, ψάχνοντας την επιστροφή στα τρίποντα, μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Ροζάριο Σεντράλ.

Τρεις βαθμοί για την Ταγέρες στις δύο πρώτες αγωνιστικές του νέου πρωταθλήματος, καθώς μετά το 1-0 της πρεμιέρας φιλοξενώντας την Βέλεζ, γνώρισε την ήττα με 0-1 στην έδρα της Ροζάριο Σεντράλ. Σε ρόλο κομπάρσου η Ταγέρες στο ματς στην έδρα της Ροζάριο Σεντράλ, στο οποίο δεν απείλησε σχεδόν καθόλου, πέρα ενός άψυχου σουτ, την αντίπαλο της και στο οποίο ηττήθηκε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ. Το τέρμα που έκανε την διαφορά για την Ροζάριο Σεντράλ, στο εβδομηκοστό έβδομο λεπτό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Τρεις βαθμοί όμως στις δύο πρώτες αγωνιστικές και για την Σεντράλ Κόρδοβα, η οποία μετά το 0-2 της πρεμιέρας στην έδρα της Νιούελς, επικράτησε 1-0 εντός της Ατλέτικο Τουκουμάν. Καλύτερη η Σεντράλ Κόρδοβα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Ατλέτικο Τουκουμάν και απόλυτα δίκαιη η επικράτηση της, με το σκορ μάλιστα αρκετά «φτωχό», τουλάχιστον βάσει εικόνας και ευκαιριών. Μπροστά στο σκορ στο τρίτο μόλις λεπτό, ενώ κορυφαίος στην συνέχεια για την Ατλέτικο Τουκουμάν, ο γκολκίπερ Λουκέτι, ο οποίος κατά διαστήματα έδειξε να παίζει μόνος του τους γηπεδούχους. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Ταγέρες και μία ισοπαλία, σε έξι ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Σεντράλ Κόρδοβα.

Επιλογή μου ο «άσος», καθώς μιλάμε για ματς ανάμεσα σε δύο ομάδες που θα στηριχθούν στο φετινό πρωτάθλημα, στον παράγοντα έδρα.