Με στόχο να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα και να σπάσει το ρόδι στο φετινό πρωτάθλημα η Μορεϊρένσε, μετά την ήττα της πρεμιέρας στο «Μουνισιπάλ» από τη Μπράγκα, έχοντας απέναντι πάντως την Ζιλ Βισέντε, η οποία πραγματοποίησε την πολύ μεγάλη έκπληξη, επικρατώντας εντός της Πόρτο.

Εξ ορισμού δύσκολη η αποστολή της Μορεϊρένσε στην πρεμιέρα στην έδρα της Μπράγκα και «φυσιολογική» ή εντός προγράμματος, αν προτιμάτε, η ήττα της με 1-3. Σε ρόλο κομπάρσου στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Μπράγκα, προσπαθώντας περισσότερο να κρατήσει το μηδέν, παρά να απειλήσει, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της να δημιουργήσει σημαντικές ευκαιρίες, βλέποντας το γκολ για τους γηπεδούχους να είναι θέμα χρόνου. Το πρώτο τέρμα της Μπράγκα τελικά στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό, ενώ δύο ακόμα γκολ στο εξήντα τέσσερα και το εβδομήντα επτά, με τη μείωση του σκορ πάντως για τη Μορεϊρένσε, στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια, στην εκπνοή του ματς (89΄), με καρφωτή κεφαλιά του 36χρονου Βραζιλιάνου επιθετικού, Νενέ (φωτό). Είχε προηγηθεί, το εκτός 0-1 από την Σετούμπαλ και ο αποκλεισμός στον 1ο γύρο του Λιγκ Καπ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, ονειρικό, αναμφίβολα, το ξεκίνημα της Ζιλ Βισέντε, καθώς μετρά δύο εντός έδρας νίκες, σε ισάριθμα ματς, σε διαφορετικές μάλιστα διοργανώσεις. Πιο συγκεκριμένα, δραματικό, βάσει εξέλιξης, 3-2 σε βάρος της Άβες και πρόκριση στον 2ο γύρο του Λιγκ Καπ, σε ένα ματς στο οποίο πραγματοποίησε την ανατροπή και στο οποίο, το νικητήριο τέρμα ήρθε στο ενενήντα. Πολύ πιο σπουδαία πάντως η επιτυχία που ακολούθησε, καθώς επικράτησε 2-1 της Πόρτο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και όλα τα παραπάνω, ενώ μέχρι πέρσι ήταν ομάδα της 3ης κατηγορίας και επέστρεψε απευθείας στην 1η με δικαστική απόφαση. Ιδιαίτερα ανταγωνιστική η Ζιλ Βισέντε στο ματς με την Πόρτο, χωρίς κανένα φόβο μάλιστα απέναντι στη «μεγάλη» αντίπαλο της, παρά το γεγονός πως οι «δράκοι» ήταν αυτοί που έχαναν τις σπουδαιότερες ευκαιρίες, με το 1-0 σε μία αντεπίθεση, με ψύχραιμο πλασέ του Λουρένσι, στο εξηκοστό λεπτό. Το 1-1 στην συνέχεια για την Πόρτο από πέναλτι, στο εβδομήντα τρία, με την Ζιλ Βισέντε όμως να «τιμωρεί» την αφέλεια των «δράκων», τέσσερα λεπτά αργότερα, με κοντινό πλασέ του Κράεφ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Μία νίκη για τη Μορεϊρένσε και τρεις ισοπαλίες, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ζιλ Βισέντε, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Λιγκ Καπ).

Δεδομένο πως η Μορεϊρένσε θα προσπαθήσει να σπάσει το ρόδι και να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα. Παρόλα αυτά, θα κρατήσω επιφυλακτική στάση, καθώς η Ζιλ Βισέντε και βρίσκει δίχτυα και έχει άγνοια κινδύνου.