Σε ρόλο φαβορί η Κορίνθιανς φιλοξενώντας τη Μποταφόγκο, βλέποντας την «τιμάο» να ψάχνει το τρίποντο που θα την εδραιώσει στην πρώτη εξάδα, έχοντας πάντως στο μυαλό και τον «εμφύλιο» με την Φλουμινένσε για τα προημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Λευκή ισοπαλία για την Κορίνθιανς την προηγούμενη αγωνιστική στο «Μπέιρα Ρίο» του Πόρτο Αλέγκρε με την τοπική Ιντερνασιονάλ, με την «τιμάο» ικανοποιημένη, τουλάχιστον βάσει εικόνας, από τη μοιρασιά των βαθμών. Αρκετές οι φάσεις μπροστά και στις δύο εστίες, με λίγες όμως τις ουσιαστικές ευκαιρίες, περισσότερες για την Ιντερνασιονάλ, βλέποντας μάλιστα τόσο τους γηπεδούχους όσο και την Κορίνθιανς, να μην ρισκάρουν προς το φινάλε, συμβιβασμένες με την ισοπαλία. Τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες για την «τιμάο», σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στην «Αρένα Κορίνθιανς», ενώ τιμωρημένοι ο γκολκίπερ Κάσιο και ο αριστερός μπακ Ντανίλο Αβελάρ. Ακολουθεί μεσοβδόμαδα, η εντός έδρας μονομαχία με την Φλουμινένσε, για τα προημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Στην άλλη πλευρά, 2-1 φιλοξενώντας την Ατλέτικο Παραναένσε, με τη Μποταφόγκο πλέον στην 7η θέση και στο -2 τόσο από την σημερινή της αντίπαλο όσο και γενικότερα από την πρώτη εξάδα. Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Ατλέτικο Παραναένσε, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι για τη Μποταφόγκο, με το 0-1 στο δέκατο έκτο λεπτό και το 1-1, στο τριάντα ένα, με κεφαλιά του Λουίς Φερνάντο, σε μια φάση διαρκείας στην εστία των φιλοξενούμενων. Πιο απειλητική πάντως στην επανάληψη η Μποταφόγκο, φτάνοντας στο 2-1 με πέναλτι του Ντιέγκο Σόουζα, στο εβδομηκοστό έβδομο λεπτό. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για τη Μποταφόγκο, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος ο 28χρονος μέσος, Ζοάο Πάουλο.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Κορίνθιανς, δύο για τη Μποταφόγκο και τέσσερις ισοπαλίες, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την «τιμάο».

Απρόβλεπτη ως ομάδα η φετινή Κορίνθιανς, παραμένοντας όμως πολύ υπολογίσιμη και απόδειξη το ότι ενώ πραγματοποιεί μέτρια πορεία, ανέβηκε αθόρυβα στην 6η θέση και βρίσκεται ταυτόχρονα και στα προημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα.