Ντέρμπι κορυφής, όσο παράξενο και αν ακούγεται, καθώς η Σαν Λορέντζο και η Ροζάριο Σεντράλ, μαζί με την Αρσενάλ Σαραντί που αγωνίζεται αύριο στην έδρα της Ντεφένσα, είναι οι τρεις ομάδες που ξεκίνησαν με δύο νίκες, στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του νέου πρωταθλήματος της Αργεντινής.

Έξι βαθμοί για την Σαν Λορέντζο, με 3-2 στην πρεμιέρα φιλοξενώντας την Γοδόι Κρουζ, πραγματοποιώντας μάλιστα στις καθυστερήσεις την ανατροπή και 1-0 στην συνέχεια στην έδρα της Χιμνάσια Λα Πλάτα, μετριάζοντας τις εντυπώσεις από τον αποκλεισμό από την Σέρο Πορτένιο (0-0, 1-2), στην φάση των «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες. Σύμμαχος της Σαν Λορέντζο στο ματς στην έδρα της Χιμνάσια Λα Πλάτα η τύχη, στο οποίο η «σικλόν» είδε την αντίπαλος της να έχει σπουδαίες ευκαιρίες και στο οποίο είχε κορυφαίο, τον γκολκίπερ Ναβάρο. Το 1-0 τελικά, κόντρα στην ροή του αγώνα, από τον Μπιτόν, με σουτ από το σημείο περίπου του πέναλτι, στο εβδομηκοστό ένατο λεπτό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 2-1 στην πρεμιέρα στην έδρα της Ατλέτικο Τουκουμάν και 1-0 στην συνέχεια φιλοξενώντας την Ταγέρες, με την Ροζάριο Σεντράλ να μετριάζει τις εντυπώσεις, τόσο για τον αποκλεισμό της στην φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες όσο και για την ήττα με 0-2 από τη Μπόκα Τζούνιορς, στον τελικό του Σούπερ Καπ. Καλύτερη της Ταγέρες η Ροζάριο Σεντράλ στη μεταξύ τους αναμέτρηση, επικρατώντας μάλιστα πιο εύκολα από ότι δείχνει το υπέρ της 1-0, το οποίο διαμορφώθηκε για την κυπελλούχο Αργεντινής από τον Ζαμπάλα, στο εβδομηκοστό έβδομο λεπτό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Σαν Λορέντζο και μία ισοπαλία, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ροζάριο Σεντράλ.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και την ικανότητα της Σαν Λορέντζο να κερδίζει ματς σαν το σημερινό στο γήπεδο της, ακόμα και όταν δεν πιάνει υψηλά στάνταρ απόδοσης.