Χωρίς βαθμό στις δύο πρώτες αγωνιστικές του νέου πρωταθλήματος η Ντεφένσα και με στόχο φυσικά να πάρει το πρώτο της θετικό αποτέλεσμα, ενώ το απόλυτο για την Αρσενάλ, η οποία με νίκη, θα βρεθεί μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Χωρίς βαθμό όπως προαναφέρθηκε η Ντεφένσα, η οποία μετά το 0-1 της πρεμιέρας φιλοξενώντας την Ιντεπεντιέντε, ηττήθηκε 1-2 την περασμένη εβδομάδα στην Σάντα Φε, από την τοπική Ουνιόν. Σε παθητικό ρόλο η Ντεφένσα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου στο ματς στην Σάντα Φε, στο οποίο βρέθηκε απόλυτα δίκαια πίσω στο σκορ, καταφέρνοντας πάντως να ισοφαρίσει, με την έναρξη σχεδόν της επανάληψης, με κεφαλιά του Μάρκες (47΄). Παρόλα αυτά, χωρίς κάτι ιδιαίτερο στην συνέχεια, δίνοντας την ευκαιρία στην Ουνιόν να βρει δίχτυα στο πεντηκοστό έκτο λεπτό και να πανηγυρίσει ταυτόχρονα το πρώτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα, πιο εύκολα σε σχέση με αυτό που δείχνει το τελικό σκορ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, εντυπωσιακή αναμφίβολα η επιστροφή της Αρσενάλ στη «μεγάλη» κατηγορία, καθώς μετά το εντός 1-0 της πρεμιέρας σε βάρος της Μπάνφιλντ, επικράτησε 2-0 στη Μεντόσα, της τοπικής Γοδόι Κρουζ. Καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Γοδόι Κρουζ, ανοίγοντας το σκορ με εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια του Χιμένες στο δωδέκατο λεπτό, έχοντας μάλιστα σημαντικές ευκαιρίες στην συνέχεια, όπως και δικαιολογημένα παράπονα για πέναλτι μαρς που της αρνήθηκε ο διαιτητής. Το 2-0 τελικά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, από εκτός περιοχής σουτ του Σονόρα. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Ντεφένσα και μία για την Αρσενάλ, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Τίτο Τοματζέλο».

Μια εντελώς διαφορετική ομάδα η φετινή Ντεφένσα, καθώς έφυγε ο βασικός κορμός και φυσικά ο «αρχιτέκτονας» - προπονητής, Μπεκασέσε, εκτιμώντας πως έχει ακόμα δρόμο, παρά τις φιλότιμες της προσπάθειες, για να βρει το δρόμο της.