Το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με κοινό σημείο τόσο για την Ατλέτικο Τουκουμάν όσο και για την Γοδόι Κρουζ, πως θα ψάξουν για τους πρώτους τους βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα, γιατί έχουν ξεκινήσει με δύο ήττες στις ισάριθμες προηγούμενες αγωνιστικές.

Χωρίς βαθμό στις δύο πρώτες αγωνιστικές του νέου πρωταθλήματος η Ατλέτικο Τουκουμάν, καθώς το 0-1 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Σεντράλ Κόρδοβα, διαδέχθηκε το εντός 1-2 της πρεμιέρας από την Ροζάριο Σεντράλ. Παθητική εμφάνιση για την Ατλέτικο Τουκουμάν στο ματς στην έδρα της Σεντράλ Κόρδοβα, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τρίτο μόλις λεπτό και στο οποίο είχε κορυφαίο τον γκολκίπερ Λουκέτι, που φαινόταν να παίζει κατά διαστήματα μόνος του τους γηπεδούχους. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Χωρίς βαθμό όμως, περνώντας και στην άλλη πλευρά και η Γοδόι Κρουζ, η οποία έπεσε «θύμα» ανατροπής στην πρεμιέρα στο «Πέδρο Μπιδεγαΐν» και το 2-3 από την Σαν Λορέντζο, με το νικητήριο τέρμα της αντιπάλου της στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και η οποία ηττήθηκε 0-2 ακολούθως στη Μεντόσα από την Αρσενάλ. Μετριότατη εμφάνιση στο ματς με την Αρσενάλ, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο δωδέκατο λεπτό και στο οποίο είδε την αντίπαλο της να έχει σημαντικές ευκαιρίες, αλλά και δικαιολογημένα παράπονα για πέναλτι μαρς που της αρνήθηκε ο διαιτητής, πριν έρθει το 0-2 στο ενενήντα. Πέρα από τα παραπάνω, αποκλεισμός από την Παλμέιρας στην φάση των «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες, με 2-2 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στη Μεντόσα, ενώ βαρύ 0-4 στον επαναληπτικό στην Βραζιλία. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-1 για την Ατλέτικο Τουκουμάν το 2017, ενώ 1-1 το 2009, σε δύο ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Γοδόι Κρουζ.

Λεπτές οι ισορροπίες, μιλώντας για μονομαχία δύο σχεδόν ισάξιων ομάδων, οι οποίες μάλιστα έχουν πλέον μεγάλο κίνητρο από την στιγμή που έχουν ξεκινήσει με δύο ήττες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά.