Ξεχωριστό ενδιαφέρον στον πρώτο χρονικά αγώνα του σημερινού προγράμματος, με την Χιμνάσια να θέλει να σπάσει το ρόδι στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς είναι ουραγός στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού, την στιγμή που η Ντεφένσα μετρά μόνο ήττες στις προηγούμενες αγωνιστικές.

Ένας βαθμός για την Χιμνάσια στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, με εκτός 1-1 στην πρεμιέρα με τη Λανούς, 0-1 ακολούθως φιλοξενώντας την πρωτοπόρο από χθες, Σαν Λορέντζο, ενώ 1-2 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Κολόν. Πίσω στο σκορ η Χιμνάσια στο ματς με την Κολόν, στην εκπνοή σχεδόν του πρώτου ημιχρόνου (40΄), ισοφαρίζοντας πάντως στην συνέχεια με περίτεχνη κεφαλιά του Βελάσκες, στο πεντηκοστό πέμπτο λεπτό. Ευκαιρίες εκατέρωθεν ακολούθως, μετά το 1-1, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι για την Χιμνάσια, με την Κολόν όμως πιο αποτελεσματική, βρίσκοντας δίχτυα για δεύτερη φορά, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στην άλλη πλευρά, δύο ομάδες χωρίς βαθμό μετά τις τρεις πρώτες αγωνιστικές, με τη μία να είναι η Γοδόι Κρουζ και η άλλη η Ντεφένσα. Ήττα με 0-1 στην πρεμιέρα φιλοξενώντας την Ιντεπεντιέντε, 1-2 στην συνέχεια στην Σάντα Φε από την τοπική Ουνιόν, ενώ βαρύ 0-3 την περασμένη εβδομάδα μέσα στο «Τίτο Τοματζέλο» από την Αρσενάλ. Ανύπαρκτη, χωρίς υπερβολή, η Ντεφένσα στο ματς με την Αρσενάλ, στο οποίο μάλιστα το σε βάρος της σκορ είναι κολακευτικό, καθώς η αντίπαλος της, πέρα από τα τρία της τέρματα, είχε σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Χιμνάσια και πέντε για τη Ντεφένσα, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στη Λα Πλάτα, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Κόπα ντε λα Σούπερλιγκα). Σημείο αναφοράς, πως η Ντεφένσα μετρούσε πέντε συνεχόμενες νίκες, όλες σε ματς πρωταθλήματος, με το σερί να σπάει από την Χιμνάσια, στο υπέρ της 1-0 στο νεοσύστατο Κόπα ντε λα Σούπερλιγκα.

Η αλήθεια είναι, πως η Χιμνάσια δεν εμπνέει εμπιστοσύνη, καθώς παίζει με μεγάλη πίεση από την στιγμή που είναι στην επικίνδυνη ζώνη της ειδικής βαθμολογίας του υποβιβασμού. Παρόλα αυτά, απέναντι της μια Ντεφένσα, που δεν θυμίζει σε τίποτα την ομάδα που θαυμάσαμε στο προηγούμενο πρωτάθλημα, το οποίο και έχασε στις λεπτομέρειες από την Ράσινγκ.