Το τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με τη Μπόκα σε ρόλο φαβορί, ψάχνοντας το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να πιάσει στην κορυφή την Σαν Λορέντζο.

Τρεις βαθμοί για τη Μπάνφιλντ στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές, βλέποντας την ομάδα του 44χρονου Ερνάν Κρέσπο να γνωρίζει την ήττα στα δύο εκτός έδρας ματς που έδωσε, από την Αρσενάλ στην πρεμιέρα (0-1) και την Αρχεντίνος Τζούνιορς (2-3) την περασμένη εβδομάδα και να επικρατεί 1-0 εντός, ενδιάμεσα αυτών της Εστουδιάντες. Προβάδισμα δύο τερμάτων για την Αρσενάλ στη μεταξύ τους μονομαχία στο σαράντα ένα, με τη Μπάνφιλντ όμως να μειώνει στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό, με κοντινό πλασέ του Βίτορ, μπαίνοντας ξανά στο ματς. Το τρίτο τέρμα πάντως της Αρσενάλ στο εβδομήντα, έδωσε οριστικό τέλος στο ματς, στο οποίο το μόνο που κατάφερε η Μπάνφιλντ ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Φοντάνα. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει του σημερινού ματς.

Στην άλλη πλευρά, επτά βαθμοί για τη Μπόκα στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, με 0-0 στην πρεμιέρα φιλοξενώντας την Ουρακάν, 2-0 ακολούθως στην έδρα της Πατρονάτο, ενώ επικράτηση με το ίδιο σκορ την περασμένη εβδομάδα στο «Μπομπονέρα», στη μονομαχία της με την Αλντοσίβι. Κυρίαρχος η Μπόκα στο ματς με την Αλντοσίβι, στο οποίο είχε δύο οριζόντια δοκάρια και αρκετές ευκαιρίες, με το υπέρ της 2-0 να είναι αρκετά «φτωχό». Το 1-0 από τον Τέβες, με προβολή σε άδειο σχεδόν τέρμα, στο τριάντα τέσσερα, ενώ το 2-0, με ατομική προσπάθεια και εντός περιοχής σουτ του Σάλβιο, στο εβδομηκοστό όγδοο λεπτό. Ακολούθησε το επιβλητικό 3-0 σε βάρος της Λίγκα Κίτο στο Εκουαδόρ, στην πρώτη μονομαχία τους για τα προημιτελικά του Κόπα Λιμπερταδόρες, με το οποίο αγκάλιασε ουσιαστικά την πρόκριση για τα ημιτελικά της κορυφαίας συλλογικής διοργάνωσης της Λατινικής Αμερικής. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Μία νίκη για τη Μπάνφιλντ, δύο για τη Μπόκα και τρεις ισοπαλίες, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Φλορένσιο Σόλα».

Πολύ σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε η Μπάνφιλντ, ειδικά στο «Φλορένσιο Σόλα». Παρόλα αυτά, σε πολύ καλή κατάσταση η Μπόκα, η οποία έχει την ποιότητα και τις δυνατότητες να περάσει νικηφόρα από την έδρα της σημερινής της αντιπάλου. Επιπλέον, το 3-0 σε βάρος της Λίγκα Κίτο στο Εκουαδόρ, δίνει την ευκαιρία για λιγότερες αλλαγές και rotation στον επαναληπτικό στο «Μπομπονέρα».