Στον Γερμανικό Βορρά κοντά στο Αμβούργο διεξάγεται το βράδυ το ντέρμπι των ουραγών ανάμεσα στην Σαν Πάουλι και την Χολσταϊν Κιελ.

Η ομάδα του Γιος Λούχουκαϊ θα επιδιώξει να πετύχει την “παρθενική” της νίκη στο νέο πρωτάθλημα μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες εκ των οποίων οι δυο τελευταίες ήταν ήττες και η πιο πρόσφατη με ανατροπή και γκολ στο 90ο λεπτό από την Στουτγάρδη στην Mercedes Benz Arena.

Εντός έδρας έχασαν στην πρώτη φετινή απόπειρα τους από την ισχυρή Γκρόιτερ Φίρτ με 1-3 και τον Δημήτρη Διαμαντάκο να σκοράρει το μοναδικό γκολ.
Παρεμπιπτόντως ο πρώην διεθνής Έλληνας φορ αναμένεται να είναι βασικός και απόψε στο “4-2-3-1” του Ολλανδού τεχνικού παίζοντας στην κορυφή της επίθεσης.
Την ίδια ώρα οι απουσίες είναι πολλές για τους γηπεδούχους με πιο σημαντικές αυτές των: Ζίαρες- Αβίφορ στα μετόπισθεν και δεν είναι τυχαίο το γεγονός πως έχουν δεχτεί εφτά γκολ στα τελευταία τρία παιχνίδια τους.

Το Κίελο σε αντίθεση με την αποψινή του αντίπαλο θα χει σήμερα λιγότερη πίεση αφού την περασμένη αγωνιστική επικράτησε με 2-1 της Καρλσρούης , χάρη σε δυο γκολ του Κορεάτη Σον Λι, ενώ έχασε τον Μέφερτ με κόκκινη κάρτα τρία λεπτά πριν από το φινάλε.

Νωρίτερα είχαν σκορπίσει με 6-0 την Ζάμρορ για το Κύπελλο με μεγάλο πρωταγωνιστή τον φορ Μπάκου ο οποίος πέτυχε χατ τρικ.
Ο τελευταίος μαζί με τον Σονγκ και τον Γκανέζο Νταβίντ Ατάνγκα θα αποτελέσουν την επιθετική τριπλέτα των φιλοξενούμενων στο “4-3-3” και απόψε.

Προϊστορία: 21- 11-12 υπέρ της Σαν Πάουλι σε 44 μεταξύ τους παιχνίδια στην παράδοση. Πάντως πέρσι η Κιέλο κέρδισε και τα δυο μεταξύ τους ματς με 1-0 στο Αμβούργο και με 2-1 μπροστά στο κοινό της.

* Μεγάλο ντέρμπι μίσους και με μεγάλη αντιπαλότητα με τους φιλοξενούμενους να χουν ένα ελαφρύ προβάδισμα λόγω φόρμας. Στο 1,80 το 2πλό Draw no bet θα είναι η επιλογή μου.

ΠΡΟΤΑΣΗ: 2 DNB