Στο Λος Άντζελες της Καλιφόρνια το φιλικό ανάμεσα στην Βραζιλία και το Περού, το οποίο είναι θα λέγαμε και μια επανάληψη του τελικού του πρόσφατου Κόπα Αμέρικα, στο οποίο η «σελεσάο» επικράτησε στο θρυλικό «Μαρακανά» των «Ίνκας» με 3-1.

Αποστολή εξετελέσθη για την Βραζιλία στο πρόσφατο Κόπα Αμέρικα, καθώς ήταν «υποχρεωμένη» ως διοργανώτρια να κατακτήσει την συγκεκριμένη διοργάνωση. Αρκετό ζόρι με την Παραγουάη στα προημιτελικά, όπου χρειάστηκε την διαδικασία των πέναλτι, 2-0 ακολούθως στον ημιτελικό με την Αργεντινή, ενώ 3-1 στον τελικό με το Περού, όπου επιβεβαίωσε σχετικά εύκολα τον τίτλο του φαβορί, αφού νωρίτερα πάντως οι «Ίνκας» είχαν κάνει την «βρώμικη» δουλειά, αφήνοντας εκτός της Ουρουγουάη και την Χιλή. Ισοπαλία με 2-2 ακολούθως στο Μαϊάμι με την Κολομβία, στο πρώτο της φιλικό μετά την κατάκτηση του Κόπα Αμέρικα, σε ένα ματς στο οποίο η Βραζιλία προηγήθηκε με τον Κασεμίρο στο δέκατο ένατο λεπτό και ισοφάρισε με τον Νεϊμάρ στο πενήντα οκτώ, αφού ενδιάμεσα η αντίπαλος της είχε κάνει προσωρινά την ανατροπή με δύο τέρματα του Μουριέλ.

Στην άλλη πλευρά, επιτυχία και μόνο η παρουσία του Περού στον τελικό του πρόσφατου Κόπα Αμέρικα, εκεί όπου στάθηκε αξιοπρεπώς απέναντι στην γηπεδούχο Βραζιλία, αφού προηγουμένως είχε πραγματοποιήσει την έκπληξη στην διαδικασία των πέναλτι στα προημιτελικά με την Ουρουγουάη και είχε επικρατήσει 3-1 στα ημιτελικά της Χιλής. Με αρκετές αλλαγές το Περού στην συνέχεια, στο πρώτο του φιλικό μετά το Κόπα Αμέρικα, στο οποίο ηττήθηκε 0-1 από το Εκουαδόρ στο Νιου Τζέρσι.

Προϊστορία: To σημερινό, θα είναι το πρώτο φιλικό ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία. Χαρακτηριστικό πάντως, πως σε επτά επίσημα ματς από το 2009, σε όλα τα επίπεδα, είτε πρόκειται για Κόπα Αμέρικα είτε προκριματικά Μουντιάλ, η Βραζιλία μετρά έξι νίκες, έναντι μίας του Περού.

Χωρίς καμία απολύτως αξία η τιμή που συνοδεύει την Βραζιλία, ειδικά σε φιλικό ματς σε ουδέτερο έδαφος, ειδικότερα μετά το πρόσφατο 2-2 με την Κολομβία στο Μαϊάμι.