Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, με την Παλμέιρας να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει στο -3 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Φλαμένγκο, την στιγμή που η εντός επικίνδυνης ζώνης, Φλουμινένσε, δίνει μάχη επιβίωσης.

Πολύτιμο 2-1 την Κυριακή στην έδρα της Γκοϊάς, μάλιστα με ανατροπή, στην «πρώτη» του Μάνο Μενέσες στον πάγκο, με το οποίο η Παλμέιρας όχι μόνο έμεινε «ζωντανή» στη μάχη του τίτλου, αλλά μετρίασε ταυτόχρονα τις εντυπώσεις, από το βαρύ 0-3 που είχε προηγηθεί στο ντέρμπι κορυφής με την Φλαμένγκο και τον αποκλεισμό στο Κόπα Λιμπερταδόρες. Ανώτερη η Παλμέιρας στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Γκοϊάς, στο οποίο είχε σημαντικές ευκαιρίες και στο οποίο όμως βρέθηκε, κόντρα στην ροή του αγώνα, πίσω στο σκορ, με ένα εκτός περιοχής σουτ από το πουθενά, στο εικοστό λεπτό. Ανώτερη πάντως και στην επανάληψη, πιέζοντας ασφυκτικά την Γκοϊάς, με το 1-1 με ψύχραιμο πλασέ του Γουίλιαν στο ογδόντα ένα, ενώ η ολική ανατροπή με σουτ του Γκουστάβο Σκάρπα, στο εντέκατο λεπτό των καθυστερήσεων. Πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες για την «βερντάο», σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στην «Αρένα Παλμέιρας», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Ραμίρες.

Στον αντίποδα, πολύτιμο 1-0 στην Φορταλέζα σε βάρος της ομώνυμης ομάδας, βλέποντας την Φλουμινένσε να παίρνει βαθιά ανάσα, παρά το γεγονός πως παρέμεινε εντός της επικίνδυνης ζώνης, αφήνοντας πίσω ταυτόχρονα τόσο την εντός έδρας ήττα σοκ από την CSA όσο και τον αποκλεισμό στο Κόπα Σουνταμερικάνα. Σε παθητικό ρόλο η Φλουμινένσε στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην Φορταλέζα, στο οποίο είδε την αντίπαλο της να έχει πολλές και σημαντικές ευκαιρίες και στο οποίο ο γκολκίπερ της Μουριέλ, κατέβασε, χωρίς υπερβολή, τα ρολά. Στο ίδιο τέμπο και στην επανάληψη, με την Φορταλέζα να δημιουργεί ευκαιρίες και να πιέζει για το γκολ, το οποίο όμως ήρθε από την άλλη πλευρά, με την «τιμωρία» της από την Φλουμινένσε, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, με κοντινό πλασέ του Ζοάο Πέδρο. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και πέντε ήττες για την Φλουμινένσε, σε οκτώ εκτός έδρας ματς στο πρωτάθλημα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Παλμέιρας και τέσσερις για την Φλουμινένσε, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την «βερντάο», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Πολύ χαμηλή η τιμή που συνοδεύει την Παλμέιρας, ειδικά κόντρα σε ένα αντίπαλο που παίζει με το μαχαίρι στα δόντια, ειδικότερα όταν η Φλουμινένσε την έχει κερδίσει τέσσερις φορές την τελευταία δεκαετία.