Το τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, ανάμεσα στις ισόβαθμες Ντεπορτίβο Σαπρίσα και Σαν Κάρλος, σημειώνοντας, πως η νικήτρια, αν υπάρξει, θα βρεθεί στην 2η θέση και το -6 από την κορυφή. Αν μάλιστα αυτή είναι η Ντεπορτίβο Σαπρίσα, θα έχει και ένα ματς λιγότερο απο την πρωτοπόρο Αλαχουελένσε.

Επιβλητικό 6-0 για τη Ντεπορτίβο Σαπρίσα την Κυριακή που μας πέρασε στην έδρα της Γκρέσια, βλέποντας την ομάδα του «γνωστού» από το πέρασμα του από την ΑΕΚ, 44χρονου Βάλτερ Σεντένο (φωτό), να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από τρεις αγωνιστικές, καθώς είχαν προηγηθεί το 2-2 φιλοξενώντας την Καρταχίνες και το εκτός 1-1 με τη Λιμόν. Προβάδισμα δύο τερμάτων για τη Ντεπορτίβο Σαπρίσα στο ματς με την Γκρέσια στο τέταρτο μόλις λεπτό, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά με το 4-0 του πρώτου ημιχρόνου, ενώ δύο ακόμα γκολ για την ομάδα του Σεντένο στην επανάληψη. Τρεις νίκες (Πέρες Ζελεντόν 3-0, Γουαδελούπε 4-1, Ζικαράλ 4-0) και μία ισοπαλία (Καρταχίνες 2-2) για τη Ντεπορτίβο Σαπρίσα, σε τέσσερα ματς στο Απερτούρα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, επιστροφή στα τρίποντα και για την Σαν Κάρλος, μετά το 3-1 της Κυριακής φιλοξενώντας την Γουαδελούπε, μετά το 0-1 που είχε προηγηθεί στην έδρα της πρωτοπόρου Αλαχουελένσε. Πίσω στο σκορ στο ματς με την Γουαδελούπε στο τέταρτο μόλις λεπτό, βλέποντας όμως την Σαν Κάρλος να «απαντάει» άμεσα, μάλιστα δύο φορές, πραγματοποιώντας την ανατροπή πριν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο, ενώ το 3-1 στο εβδομήντα επτά. Μία νίκη (Λιμόν 4-3), μία ισοπαλία (Ζικαράλ 1-1) και δύο ήττες (Καρταχίνες 0-1, Αλαχουελένσε 0-1) για την Σαν Κάρλος, σε τέσσερα ματς στο Απερτούρα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες για τη Ντεπορτίβο Σαπρίσα, δύο για την Σαν Κάρλος και πέντε ισοπαλίες, στις 15 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την πρώτη.

Επιλογή μου ο «άσος», εκτιμώντας πως η ομάδα του Βάλτερ Σεντένο θα εκμεταλλευτεί για ακόμα μια φορά τον παράγοντα έδρα, παρά το γεγονός πως υπάρχει απέναντι η ισόβαθμη της και επικίνδυνη, γενικότερα, Σαν Κάρλος.