Το ματς που ολοκληρώνει χρονικά, το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής στη LaLiga, με τη Μπέτις να ψάχνει το δεύτερο της συνεχόμενο τρίποντο στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», μετά το 2-1 σε βάρος της Λεγκανές, την στιγμή που η Χετάφε δεν έχει ακόμα τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Επικράτηση με 2-1 φιλοξενώντας τη Λεγκανές, βλέποντας τη Μπέτις να σπάει το ρόδι στην φετινή LaLiga, καθώς είχαν προηγηθεί, το εντός 1-2 της πρεμιέρας από την Βαγιαδολίδ και το βαρύ 2-5 από τη Μπαρτσελόνα στην Βαρκελώνη. Κυρίαρχος η Μπέτις στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού με τη Λεγκανές, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και δύο δοκάρια, στο οποίο πάντως βρέθηκε πίσω στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο πενήντα. Παρόλα αυτά, το 1-1 στο πεντηκοστό τέταρτο λεπτό, με τον Μορόν, ενώ η ανατροπή με πλασέ από το σημείο περίπου του πέναλτι από τον Φεκίρ, στο εξήντα ένα. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, δύο βαθμοί για την Χετάφε στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, με 0-1 στην πρεμιέρα στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο», από τη «μεγάλη» συμπολίτισσα, Ατλέτικο, ενώ 1-1 στην συνέχεια σε δύο συνεχόμενα ματς στο «Αλφόνσο Πέρες», πρώτα με την Αθλέτικ Μπιλμπάο και ακολούθως με την Αλαβές. Μπροστά στο σκορ στο ματς με την Αλαβές στο εικοστό τέταρτο λεπτό, με αριστοτεχνικό πλασέ του Χόρχε Μολίνα, με την ισοφάριση όμως από την αντίπαλο της στο τριάντα ένα, κόντρα στην ροή του αγώνα, μετά από μία φάση διαρκείας στη μικρή περιοχή της Χετάφε, στην οποία «πλήρωσε» ουσιαστικά την αδυναμία της να απομακρύνει τη μπάλα. Καλύτερη στην συνέχεια η Χετάφε, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, αδυνατώντας όμως, όχι μόνο να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια τέρματα την υπεροχή της, αλλά να φτάσει ταυτόχρονα, στο πρώτο της τρίποντο στο νέο πρωτάθλημα. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, σημειώνοντας πως ακολουθεί μεσοβδόμαδα, η εντός έδρας μονομαχία με την Τραμπζονσπόρ, για την πρεμιέρας της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Προϊστορία: Δύο νίκες για τη Μπέτις, ισάριθμες για την Χετάφε και τέσσερις ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Ο παράγοντας έδρα, δεν είναι από μόνος του αρκετός για να δώσει τον τίτλο του φαβορί στο συγκεκριμένο ματς, τουλάχιστον βάσει του σετ των τιμών, στη Μπέτις, παρά το γεγονός πως η Χετάφε δεν έχει ακόμα τρίποντο στις τρεις πρώτες αγωνιστικές.