Το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής στο Κλαουσούρα, με τη Ντεπορτίβο Κάλι να ψάχνει το τρίποντο που όχι μόνο θα την εδραιώσει στην πρώτη οκτάδα, αλλά θα την φέρει ταυτόχρονα στο -1 από την κορυφή και την Αλιάνσα Πετρολέρα το θετικό αποτέλεσμα, με το οποίο θα βρεθεί μόνη πρώτη.

Ήττα με 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική στο εκτός έδρας ντέρμπι μίσους του Κάλι από την συμπολίτισσα Αμέρικα, με θετικό πάντως για τη Ντεπορτίβο, ότι διατηρήθηκε στην πρώτη οκτάδα, αλλά ταυτόχρονα και άλλοθι, ότι ακολουθούσε ο επαναληπτικός με την Τζούνιορ στη Μπαρανκίγια, για τα προημιτελικά του κυπέλλου. Προβάδισμα δύο τερμάτων για την Αμέρικα στο μεταξύ τους ντέρμπι, στο πεντηκοστό έκτο λεπτό, με παίκτη λιγότερο στην συνέχεια η Ντεπορτίβο στο εξήντα εννέα, μειώνοντας πάντως, χωρίς όμως κάτι περισσότερο, με κοντινή προβολή του Ντινένο, σε άδειο σχεδόν τέρμα, στο εβδομήντα τέσσερα. Ήττα με το ίδιο σκορ ακολούθως στον επαναληπτικό με την Τζούνιορ, με το δεύτερο τέρμα της αντιπάλου της στις καθυστερήσεις, με τη Ντεπορτίβο πάντως να πανηγυρίζει την πρόκριση στην συνέχεια στην διαδικασία των πέναλτι, θυμίζοντας πως είχε επικρατήσει 2-1 στον πρώτο προημιτελικό στο Κάλι. Τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία για τη Ντεπορτίβο Κάλι, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο δεξιός μπακ Χουάν Ανγκούλο (φωτό).

Στην άλλη πλευρά, τρεις συνεχόμενες νίκες, με πιο πρόσφατη το εντός 1-0 της Κυριακής σε βάρος της Τζαγκουάρες και αήττητο γενικότερα εννέα αγωνιστικών για την Αλιάνσα Πετρολέρα, η οποία όχι μόνο συνεχίζει να εκπλήσσει ευχάριστα αλλά και η οποία αντέχει στην πίεση των «μεγάλων» του πρωταθλήματος. Το τέρμα του Βάσκες, στο πεντηκοστό έκτο λεπτό, αυτό που έκανε την διαφορά στο ματς με την Τζαγκουάρες, με την Αλιάνσα Πετρολέρα στην 1η θέση πλέον με 21 βαθμούς, όσους και η Κούκουτα αλλά και η Αμέρικα Κάλι, των οποίων όμως υπερτερεί στην ισοβαθμία, λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και μία ήττα για την Αλιάνσα Πετρολέρα, σε πέντε ματς στο Κλαουσούρα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Ρίος.

Προϊστορία: Δύο νίκες για τη Ντεπορτίβο, μία για την Αλιάνσα Πετρολέρα και τρεις ισοπαλίες, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Κάλι.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα και την αποτελεσματικότητα της Ντεπορτίβο Κάλι στο γήπεδο της, παρά το γεγονός πως απέναντι υπάρχει η ευχάριστη έκπληξη του Κλαουσούρα, Αλιάνσα Πετρολέρα.