Μονομαχία με φόντο την παραμονή στο «Βάλτερ Ριμπέιρο» της Σοροκάμπα, με την τοπική Σάο Μπέντο στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και την Βιτόρια στην 15η και στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη.

Ένας μόλις βαθμός για την Σάο Μπέντο στις τέσσερις αγωνιστικές που προηγήθηκαν, με την ομάδα της Σοροκάμπα στην τελευταία θέση πλέον του βαθμολογικού πίνακα, μετά και το 0-1 του Σαββάτου στην έδρα της Μποταφόγκο ΣΠ. Πίσω στο σκορ η Σάο Μπέντο στη μονομαχία της με τη Μποταφόγκο ΣΠ, στο πέμπτο μόλις λεπτό, βλέποντας στην συνέχεια να υπάρχουν σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν, χωρίς πάντως να αλλάξει το αποτέλεσμα, με αποκλειστικούς υπεύθυνους για αυτό, τους δύο γκολκίπερ. Τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Σάο Μπέντο, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στην Σοροκάμπα, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο επιθετικός Παουλίνιο.

Στην άλλη πλευρά, πραγματικό σοκ για την Βιτόρια, το 0-1 του Σαββάτου φιλοξενώντας την Γκουαρανί, με θετικό πάντως για την ομάδα του Σαλβαντόρ, πως παρά το άσχημο αυτό αποτέλεσμα, παρέμεινε, έστω και οριακά, εκτός επικίνδυνης ζώνης. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Γκουαρανί, με ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, περισσότερες πάντως για την αντίπαλο της, η οποία άνοιξε τελικά το σκορ, στο εικοστό πέμπτο λεπτό. Κυρίαρχος πάντως στην επανάληψη η Βιτόρια, χωρίς όμως να καταφέρει να φτάσει, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε, τουλάχιστον στην ισοφάριση, καθώς είδε τον αντίπαλο γκολκίπερ, να κατεβάζει, χωρίς υπερβολή, τα ρολά. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες για την Βιτόρια, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το Σαλβαντόρ, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο επιθετικός Φελίπε Γκεντόζ.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία στην Σοροκάμπα, σημειώνοντας πάντως, πως σε αυτό του 1ου γύρου του φετινού πρωταθλήματος στο Σαλβαντόρ, η Σάο Μπέντο επικράτησε 3-1.

Πολύ πιεσμένη η Σάο Μπέντο, ενώ και το «Βάλτερ Ριμπέιρο» δεν είναι από τις έδρες που φοβίζουν. Αρκετή πίεση πάντως και για την Βιτόρια, η οποία όμως μακριά από το Σαλβαντόρ το τελευταίο διάστημα είναι σαφώς πιο απελευθερωμένη, σε σχέση φυσικά με τα ματς μπροστά στο απαιτητικό κοινό της. Μην ξεχνάμε άλλωστε πως ξεκίνησε ως ένα από τα φαβορί της ανόδου και παλεύει τώρα για την παραμονή, σημειώνοντας επίσης πως στα τρία πιο πρόσφατα εκτός έδρας ματς, επικράτησε 1-0 της Κλαμπ Ρεγκάτας και 2-0 της Βίλα Νόβα, ενώ απέσπασε βαθμό στην Κοριτίμπα (1-1).