Στο «Αλφόνσο Πέρεθ» της Μαδρίτης, το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Χετάφε σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας τη νεοφώτιστη Μαγιόρκα, βλέποντας την ομάδα του 55χρονου Χοσέ Μπορνταλάς να θέλει να σπάσει το ρόδι στο φετινό πρωτάθλημα και να βγει ταυτόχρονα, εκτός επικίνδυνης ζώνης.

Τρεις βαθμοί για την Χετάφε στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές, με τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης να ξεκινάει με ήττα με 0-1 στην πρεμιέρα στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» από την συμπολίτισσα Ατλέτικο και να συνεχίζει με τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες, όλες με το ίδιο σκορ (1-1). Πιο συγκεκριμένα, πρώτη εξ αυτών στο «Αλφόνσο Πέρεθ» με την Αθλέτικ Μπιλμπάο, στην συνέχεια φιλοξενώντας την Αλαβές, καταλήγοντας σε αυτή της προηγούμενης αγωνιστικής στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» με τη Μπέτις. Πικρή γεύση πάντως για την Χετάφε από το ματς με τη Μπέτις, στο οποίο ήταν καλύτερη και πιο απειλητική στο μεγαλύτερο μέρος του και στο οποίο όμως δεν κατάφερε να πανηγυρίσει το πρώτο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα, παρά το γεγονός πως έπαιζε από το εικοστό πέμπτο λεπτό με παίκτη παραπάνω. Το 1-0 με πέναλτι του Μάτα στο δέκατο πέμπτο λεπτό, ενώ το 1-1 από τη Μπέτις, κόντρα στην ροή του αγώνα και αυτό από τα έντεκα βήματα, στη μοναδική της ουσιαστικά αξιόλογη επίθεση σε όλο τον αγώνα, στο εβδομήντα τρία. Ακολούθησε το εντός 1-0 σε βάρος της Τραμπζονσπόρ, στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Γιούροπα Λιγκ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, τέσσερις βαθμοί για τη Μαγιόρκα, με τους «νησιώτες» στο 2-1 στην πρεμιέρα φιλοξενώντας την Έιμπαρ, 0-1 ακολούθως εντός, από την Σοσιεδάδ, 0-2 στην συνέχεια στο «Μεστάγια» από την Βαλένθια, ενώ 0-0 την προηγούμενη αγωνιστική στο «Ιμπεροστάρ Εστάντι» με την Αθλέτικ Μπιλμπάο. Μοιρασμένο ματς αυτό με την Αθλέτικ Μπιλμπάο, με λίγες αλλά σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν και σημείο αναφοράς τα δύο χαμένα πέναλτι, το πρώτο για τους «νησιώτες» από τον Πρατς, στο ογδόντα δύο και το δεύτερο για την βασκική ομάδα από τον Αντούριθ, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Χετάφε, δύο για τη Μαγιόρκα και μία ισοπαλία, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Αλφόνσο Πέρεθ», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Η νίκη της Χετάφε μεσοβδόμαδα σε βάρος της Τραμπζονσπόρ στο Γιουρόπα Λιγκ, πολύ πιθανό να ξεμπλόκαρε ψυχολογικά τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης, η οποία είχε κολλήσει στις ισοπαλίες, παρά τις καλές της εμφανίσεις, έστω και αν μιλάμε για διαφορετική διοργάνωση σε σχέση φυσικά με τη LaLiga.