Σπουδαίο βαθμολογικό ματς στο «Καστελάο» της Φορταλέζα, με την ομώνυμη ομάδα, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που η Παλμέιρας ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει στο -3 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Φλαμένγκο.

Πολύτιμο 1-1 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Μπαΐα, με την Φορταλέζα ευχαριστημένη, τουλάχιστον βάσει εικόνας, με τον ένα βαθμό που έφυγε από το Σαλβαντόρ. Μπροστά στο σκορ η Φορταλέζα στο συγκεκριμένο ματς στο δέκα, με περίτεχνο πλασέ του Φελίπε Πιρές, με την «απάντηση» όμως από τη Μπαΐα από το σημείο του πέναλτι, τέσσερα λεπτά αργότερα. Καλύτερη και πιο απειλητική στην συνέχεια η Μπαΐα, χωρίς πάντως να καταφέρει να γυρίσει το ματς, ενώ λιγοστές οι αντεπιθέσεις για την Φορταλέζα, η οποία έψαξε το γκολ κυρίως με μακρινά σουτ. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για την Φορταλέζα, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στο «Καστελάο», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 36χρονος επιθετικός Ουέλινγκτον Παουλίστα (φωτό).

Στον αντίποδα, τρία σερί τρίποντα για την Παλμέιρας, μετά και το εντός 1-0 της προηγούμενης αγωνιστικής σε βάρος της Κρουζέιρο, με την «βερντάο» να είναι ή να δείχνει, αν προτιμάτε, η μόνη, μετά το «ξεφούσκωμα» της Σάντος, που μπορεί να απειλήσει αυτή την χρονική στιγμή την πρωτοπόρο και ιδιαίτερα φορμαρισμένη Φλαμένγκο. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Κρουζέιρο, στο οποίο μάλιστα η Παλμέιρας απειλήθηκε αρκετά από την αντίπαλο της και στο οποίο όμως βρέθηκε μπροστά στο σκορ σε ένα πολύ κρίσιμο χρονικά σημείο, με τον Μπρούνο Ενρίκε, σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή των φιλοξενούμενων, στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό. Διαφορετική πάντως η εικόνα του ματς στην επανάληψη, βλέποντας την Παλμέιρας να είναι ανώτερη, να δημιουργεί ευκαιρίες, έστω και αν δεν ήρθε το δεύτερο τέρμα και να περιορίζει γενικότερα την Κρουζέιρο σε ρόλο κομπάρσου. Τέσσερις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και δύο ήττες για την Παλμέιρας, σε δέκα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο επιθετικός Ντουντού.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Φορταλέζα.

Αξιόμαχη και φιλότιμη ως ομάδα η Φορταλέζα, αλλά ταυτόχρονα και με συγκεκριμένο ταβάνι, ειδικά μετά τη αποχώρηση του Ροζέριο Σένι, εκτιμώντας πως η σαφώς πιο ποιοτική Παλμέιρας, θα βρει τον τρόπο, εύκολα ή δύσκολα, να περάσει νικηφόρα από το «Καστελάο».