Ένα από τα πιο ισορροπημένα ματς του σημερινού προγράμματος στο πρωτάθλημα της Πορτογαλίας, με την Τοντέλα, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 7η θέση με οκτώ βαθμούς, δύο περισσότερους από την 10η στον βαθμολογικό πίνακα, Γκιμαράες.

Οκτώ βαθμοί όπως προαναφέρθηκε για την Τοντέλα στις πέντε πρώτες αγωνιστικές, με μόλις έναν πάντως στο γήπεδο της και επτά, μακριά από αυτό. Πιο συγκεκριμένα, 0-0 στην πρεμιέρα στο «Μπονφίμ» με την Σετούμπαλ, 1-2 ακολούθως εντός από την Πορτιμονένσε, 3-2 στην συνέχεια στη Μαδέιρα σε βάρος της τοπικής Μαρίτιμο, εντός 0-0 με την Σάντα Κλαρα, ενώ 4-2 την προηγούμενη αγωνιστική στην Βίλα ντο Κόντε στη μονομαχία της με την Ρίο Άβε. Ο απόλυτος αιφνιδιασμός από την Τοντέλα στο πρώτο τέταρτο του ματς με την Ρίο Άβε, στο οποίο εκμεταλλεύτηκε τα κενά στο κέντρο της άμυνας της αντιπάλου της και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Η μείωση του σκορ στην συνέχεια από την Ρίο Άβε, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, βλέποντας όμως την Τοντέλα να αιφνιδιάζει εκ νέου, πετυχαίνοντας δύο ακόμα τέρματα στις αρχές της επανάληψης, «τελειώνοντας» ουσιαστικά το ματς. Το τελικό 4-2 έξι λεπτά πριν το φινάλε, σημειώνοντας πως μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο 24χρονος Βραζιλιάνος επιθετικός, Ντενίλσον, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ και έδωσε μία ασίστ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, επιβλητικό 5-1 την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας την Άβες, με την Γκιμαράες να πραγματοποιεί την καλύτερη της εμφάνιση και να πανηγυρίζει ταυτόχρονα το πρώτο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα. Είχαν προηγηθεί, το εντός 1-1 της πρεμιέρας με τη Μποαβίστα, η ισοπαλία με το ίδιο σκορ φιλοξενώντας την Φαμαλικάο, το 0-3 στο «Ντραγκάο» από την Πόρτο και το 1-1 στην έδρα της Ρίο Άβε. Ήττα με 0-2 επίσης μεσοβδόμαδα στο Βέλγιο από την Σταντάρ Λιέγης, στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Τοντέλα, μία για την Γκιμαράες και μία ισοπαλία, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ζοάο Καρντόσο».

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο, μιλώντας για μονομαχία δύο απρόβλεπτων, τουλάχιστον βάσει εικόνας και αποτελεσμάτων, ομάδων.