Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής, με την Ταγέρες να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει στην 2η θέση και το -1 από την πρωτοπόρο Μπόκα Τζούνιορς, την στιγμή που η Χιμνάσια δίνει μάχη επιβίωσης, καθώς βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη, της ειδικής βαθμολογίας του υποβιβασμού.

Τρεις συνεχόμενες νίκες για την Ταγέρες, με πιο πρόσφατη το 1-0 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Μπάνφιλντ, βλέποντας την ομάδα της Κόρδοβα να συνεχίζει να ανεβαίνει αθόρυβα βαθμολογικά, αξιώνοντας σήμερα, σε περίπτωση νίκης, την 2η θέση. Σύμμαχος πάντως της Ταγέρες στο ματς με τη Μπάνφιλντ η τύχη, καθώς μετά το 1-0 από την κεφαλιά του Μπούστος, στο τριακοστό όγδοο λεπτό, είδε την αντίπαλο της να κυριαρχεί και να έχει σημαντικές ευκαιρίες, με σπουδαιότερη όλων χαμένο πέναλτι στο σαράντα τρία. Δύο νίκες (Βέλεζ 1-0, Αλντοσίβι 2-1) και μία ισοπαλία (Σεντράλ Κόρδοβα 1-1) για την Ταγέρες, σε τρία ματς στο πρωτάθλημα στο «Μάριο Αλμπέρτο Κέμπες», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, ένας μόλις βαθμός για την Χιμνάσια στις έξι πρώτες αγωνιστικές, καθώς μετά το 1-1 της πρεμιέρας στην έδρα της Λανούς, η ομάδα της Λα Πλάτα γνώρισε πέντε συνεχόμενες ήττες, με πιο πρόσφατη, το εντός 1-2 της περασμένης εβδομάδας από την πρωταθλήτρια Ράσινγκ, στο ντεμπούτο μάλιστα στον πάγκο για τον Ντιέγκο Μαραντόνα. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Ράσινγκ, στο οποίο όμως η Χιμνάσια βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τριακοστό έκτο λεπτό, μετά από ένα τραγικό λάθος του γκολκίπερ Μαρτίν. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στην συνέχεια στην επανάληψη, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι για την Ράσινγκ, με το 1-1 για την Χιμνάσια στο πενήντα δύο με κεφαλιά του Γκαρσία και το 1-2 όμως από την αντίπαλο της δύο λεπτά αργότερα, το οποίο έκοψε, χωρίς αμφιβολία, τα φτερά της ομάδας του Μαραντόνα μετά την προσωρινή ισοφάριση. Η ισοπαλία που προαναφέρθηκε με τη Λανούς και δύο ήττες, το 1-2 στην Σάντα Φε από την τοπική Κολόν και το 0-1 στην έδρα της Αρχεντίνος Τζούνιορς, ο απολογισμός της Χιμνάσια σε τρία ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Χιμνάσια, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Ταγέρες, με 1-0 το 2017 και 2-0 το 2018.

Κυνική και αποτελεσματική η Ταγέρες, χωρίς να πιάνει υψηλά στάνταρ απόδοσης, έχοντας δίκαια τον τίτλο του φαβορί, από την στιγμή που υπάρχει απέναντι η πολύ πιεσμένη, σε όλα τα επίπεδα, Χιμνάσια.