Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Ανοέτα», καθώς η Σοσιεδάδ ψάχνει το τρίποντο που πολύ πιθανό, ανάλογα και με τα αποτελέσματα της Ατλέτικο και της Μπαρτσελόνα, να την φέρει στην 2η θέση, την στιγμή που η Χετάφε προσπαθεί να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη.

Τρία συνεχόμενα τρίποντα για την Σοσιεδάδ μέχρι το ματς της περασμένης εβδομάδας στο «Ραμόν Σάντσες Πιθχουάν» με την Σεβίλλη, εκεί πάντως, όπου αυτό το σερί πήρε τέλος, καθώς παρά την πολύ καλή, κατά διαστήματα, εμφάνιση της, ηττήθηκε με 2-3. Είχαν προηγηθεί, το εντός 2-0 σε βάρος της Ατλέτικο, το 3-1 στην Βαρκελώνη με την τοπική Εσπανιόλ και το 3-0 στο «Ανοέτα» στη μονομαχία της με την Αλαβές. Μπροστά στο σκορ η Σοσιεδάδ στο ματς με την Σεβίλλη, στο τέταρτο μόλις λεπτό, με ψύχραιμο πλασέ του Μίκελ Ογιαρθάμπαλ, με την «απάντηση» όμως από την αντίπαλο της στο δέκα οκτώ. Ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές στην συνέχεια, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι για τους γηπεδούχους, με την Σεβίλλη πάντως πιο αποτελεσματική και με προβάδισμα δύο τερμάτων στο ογδόντα, ενώ η μείωση του σκορ από την Σοσιεδάδ από τον Πόρτου, τρία λεπτά πριν το φινάλε, χωρίς πάντως κάτι περισσότερο. Δύο νίκες για την Σοσιεδάδ, σε ισάριθμα ματς στο «Ανοέτα», μάλιστα με μηδέν παθητικό, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, σε ρηχά νερά η Χετάφε φιλοξενώντας τη Μπαρτσελόνα και απόλυτα δικαιολογημένη η ήττα της με 0-2, σε ένα ματς στο οποίο είχε μόνο μία σημαντική ευκαιρία και στο οποίο το μυαλό της ήταν, χωρίς αυτό να αποτελεί άλλοθι, στο Γιουρόπα Λιγκ. Ακολούθησε πάντως το σπουδαίο 2-1 στην Ρωσία σε βάρος της Κράσνονταρ, με το οποίο η Χετάφε διπλασίασε τις νίκες της στις δύο πρώτες αγωνιστικές της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, καθώς είχε προηγηθεί το εντός 1-0 σε βάρος της Τραμπζονσπόρ. Δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Χετάφε, σε τρία ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Αλφόνσο Πέρεθ», ενώ εκτός αποστολής, ο Ουρουγουανός μέσος, Αραμπάρι.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Σοσιεδάδ, τρεις για την Χετάφε και ισάριθμες ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ανοέτα».

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για την Σοσιεδάδ, τουλάχιστον σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, ειδικά απέναντι στην σκληροτράχηλη Χετάφε, ειδικότερα από την στιγμή που η «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης έχει πάρει αρκετά θετικά αποτελέσματα την τελευταία δεκαετία στο «Ανοέτα».