Μονομαχία με φόντο την παραμονή στο «Βάλτερ Ριμπέιρο» της Σοροκάμπα, καθώς η τοπική Σάο Μπέντο βρίσκεται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και η Βίλα Νόβα στην 16η, παραμένοντας, έστω και οριακά εκτός της επικίνδυνης ζώνης.

Εξ ορισμού δύσκολη η αποστολή της Σάο Μπέντο το Σάββατο φιλοξενώντας την πρωτοπόρο Μπραγκαντίνο και «φυσιολογικό» το 0-3 από την καλύτερη, χωρίς αμφιβολία, ομάδα της 2ης κατηγορίας. Ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο ημίχρονο η Σάο Μπέντο, ή σωστότερα μέχρι το τεσσαρακοστό τέταρτο λεπτό, στο οποίο η Μπραγκαντίνο άνοιξε το σκορ, ενώ λευκή πετσέτα στην επανάληψη, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της όχι μόνο να βρει δύο ακόμα φορές τα δίχτυα αλλά να δημιουργήσει ταυτόχρονα ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Τέσσερις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Σάο Μπέντο, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα στο «Βάλτερ Ριμπέιρο», ενώ τιμωρημένος, ο 25χρονος μέσος, Ντουντού Βιέιρα.

Στην άλλη πλευρά, αποτυχία σίγουρα για την Βίλα Νόβα, το 1-1 στο εντός έδρας ντέρμπι παραμονής με την Κρισιούμα, με θετικό πάντως για την ομάδα της Γκοϊανίας, το ότι παρέμεινε όπως προαναφέρθηκε, έστω και οριακά, εκτός της επικίνδυνης ζώνης. Ματς με ευκαιρίες εκατέρωθεν αυτό με την Κρισιούμα, με την Βίλα Νόβα μπροστά στο σκορ στο πενήντα, με κεφαλιά του Ουέσλεϊ Μάτος και το 1-1 για την αντίπαλο της, έξι λεπτά αργότερα. Αρκετές φάσεις στην συνέχεια και στο τελευταίο ημίωρο του ματς, σημειώνοντας πάντως πως αυτή που ήρθε πιο κοντά στο δεύτερο τέρμα ήταν η Κρισιούμα, η οποία είχε μια κραυγαλέα ευκαιρία λίγο πριν το φινάλε. Πέντε νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Βίλα Νόβα, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από την Γκοϊανία, ενώ τιμωρημένος ο στόπερ Ουέσλεϊ Μάτος.

Προϊστορία: Ισοπαλία με 2-2 στο ματς του περσινού πρωταθλήματος, το οποίο είναι και το μοναδικό για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Σάο Μπέντο, ενώ επικράτηση με 1-0 για την Βίλα Νόβα σε αυτό του 1ου γύρου στην Γκοϊανία.

Πολύ πιεσμένη και ευάλωτη αμυντικά η Σάο Μπέντο, ενώ πιο απελευθερωμένη μακριά από την Γκοϊανία η Βίλα Νόβα, με επιλογή μεγάλου ρίσκου στη μεταξύ τους μονομαχία το «διπλό».