Ντέρμπι ανόδου στο «Ρέι Πελέ» του Μασεϊό, με την τοπική Κλαμπ Ρεγκάτας, στην 5η θέση και το -1 από την πρώτη τετράδα και την Σπορτ Ρεσίφε στην 3η και σε απόσταση επτά βαθμών από την σημερινή της αντίπαλο.

Αήττητο τεσσάρων αγωνιστικών για την Κλαμπ Ρεγκάτας μέχρι το ματς της Παρασκευής στην έδρα της Αμέρικα Μινέιρο, εκεί όμως όπου το σερί αυτό πήρε τέλος, με το 0-1 στη μονομαχία της με την ομάδα του Μπέλο Οριζόντε. Κατώτερη του αναμενόμενου η Κλαμπ Ρεγκάτας στο ματς στην έδρα της Αμέρικα Μινέιρο, στο οποίο απείλησε μόνο με δύο μακρινά σουτ και στο οποίο μάλιστα ηττήθηκε πιο εύκολα από ότι δείχνει το κολακευτικό για αυτή, τουλάχιστον βάσει εικόνας, 0-1. Τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες για την Κλαμπ Ρεγκάτας, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα στο «Ρέι Πελέ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, πολύτιμο, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, 2-2 για την Σπορτ το Σάββατο που μας πέρασε στο Σαλβαντόρ απέναντι στην τοπική Βιτόρια, το οποίο όχι μόνο την έφερε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά την εδραίωσε ταυτόχρονα στην πρώτη τετράδα. Πιο απειλητική η Σπορτ Ρεσίφε στο ματς στο Σαλβαντόρ, με την Βιτόρια όμως να παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο πεντηκοστό έβδομο λεπτό. Παρόλα αυτά, σημάδια αντίδρασης από την Σπορτ Ρεσίφε, η οποία μείωσε αρχικά με εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ του Γκιγιέρμε, στο εξήντα ένα και πραγματοποίησε την απόδραση στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πέδρο Καρμόνα. Πέντε νίκες, έξι ισοπαλίες και δύο ήττες για την Σπορτ, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ίλια ντο Ρετίρο» του Ρεσίφε, ενώ τιμωρημένος, ο 23χρονος μέσος Τσάρλες Μάτος.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-1 για την Κλαμπ Ρεγκάτας το 2016, για το Κόπα Νορντέστε, στο μοναδικό ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Σπορτ Ρεσίφε.

Λεπτές οι ισορροπίες σε αυτό το ντέρμπι ανόδου, καθώς ο παράγοντας έδρα και η δυναμική της Κλαμπ Ρεγκάτας στο γήπεδο της, ισοσκελίζουν το καλύτερο momentum της σκληροτράχηλης Σπορτ Ρεσίφε. Δεν θα μπλέξω με σημείο, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.