Ντέρμπι ουραγών ανάμεσα στην Σπορτίβο Σαν Λορέντζο και την Σπορτίβο Λουκένιο, το οποίο ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Κλαουσούρα, το οποίο μάλιστα έχει μεγάλο ενδιαφέρον για τις δύο ομάδες, που βρίσκονται χαμηλά στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού.

Ήττα με 0-3 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Λιμπερτάδ, με την Σπορτίβο Σαν Λορέντζο στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο +1 από την σημερινή της αντίπαλο και χωρίς νίκη για εννέα συνεχόμενες αγωνιστικές. Ανύπαρκτη στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του 41χρονου Ουρουγουανού, Σέρτζιο Ορτεμάν (φωτό), στο ματς στην έδρα της Λιμπερτάδ, στο οποίο έδωσε την ευκαιρία στην αντίπαλο της να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Προσπάθεια αντίδρασης από την Σπορτίβο Σαν Λορέντζο στις αρχές της επανάληψης, με κάποια εκτός περιοχής μακρινά σουτ, χωρίς όμως επιτυχία, ενώ το τρίτο τέρμα της Λιμπερτάδ, πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Σπορτίβο Σαν Λορέντζο, σε έξι ματς στο Κλαουσούρα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος ο Ουρουγουανός, αριστερός μπακ, Αριόσα.

Στην άλλη πλευρά, δύο συνεχόμενες εντός έδρας ήττες για την Σπορτίβο Λουκένιο, μάλιστα με το ίδιο σκορ (0-1), με πρώτη αυτή από τη Ντεπορτίβο Σαντανί και ακολούθως την περασμένη εβδομάδα από τη Ντεπορτίβο Καπιατά, οι οποίες την έφεραν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Πικρή γεύση πάντως για την Σπορτίβο Λουκένιο από το ματς με τη Ντεπορτίβο Καπιατά, στο οποίο ήταν αυτή που είχε τις περισσότερες ευκαιρίες και πιο σημαντικές ευκαιρίες και στο οποίο όμως είδε την αντίπαλο της να την «τιμωρεί», σε μια από τις λιγοστές αντεπιθέσεις της, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για την Σπορτίβο Λουκένιο, σε έξι ματς στο Κλαουσούρα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 29χρονς στόπερ, Σέζαρ Μπενίτες.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Σπορτίβο Λουκένιο, το 3-0 του περσινού πρωταθλήματος και δύο ισοπαλίες, το 3-3 του 2015 και το 2-2 του 2016, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία ανάμεσα στις δύο ομάδες, με γηπεδούχο την Σπορτίβο Σαν Λορέντζο.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, από την στιγμή που μιλάμε για ντέρμπι ουραγών, ειδικά από την στιγμή μάλιστα, που υπάρχει και για τις δύο ομάδες μεγάλο κίνητρο, λόγω της ειδικής βαθμολογίας του υποβιβασμού.