Σπουδαίο βαθμολογικά ματς στο «Κόουτο Περέιρα» της Κοριτίμπα, με την ομώνυμη ομάδα να ψάχνει τη νίκη που θα την διατηρήσει σε επαφή με την πρώτη τετράδα, την στιγμή που η Γκουαρανί προσπαθεί να απομακρυνθεί ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη.

Ήττα με 0-2 το Σάββατο, στο εκτός έδρας ντέρμπι με την συμπολίτισσα Παρανά, με θετικό πάντως για την Κοριτίμπα, πως δεν έχασε την επαφή της με την πρώτη τετράδα. Ο απόλυτος αιφνιδιασμός από την αντίπαλο της στο μεταξύ τους ντέρμπι, καθώς η Παρανά βρήκε δύο φορές δίχτυα, στο εντέκατο και το δέκατο τρίτο λεπτό, ενώ αντίδραση από την Κοριτίμπα μόνο προς το φινάλε, όταν όμως όλα είχαν σχεδόν κριθεί. Οκτώ νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Κοριτίμπα, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα στο «Κόουτο Περέιρα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, πολύτιμο 2-0 φιλοξενώντας την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, με το οποίο η Γκουαρανί όχι μόνο διατηρήθηκε αήττητη για πέμπτη συνεχόμενη αγωνιστική, αλλά βρέθηκε ταυτόχρονα, στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη. Καλύτερη και πιο απειλητική η Γκουαρανί στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, στο οποίο «καθάρισε» ουσιαστικά με τα δύο τέρματα του Λούκας Κρισπίμ στο πρώτο ημίχρονο και στο οποίο δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στην συνέχεια μέχρι το φινάλε από την αντίπαλο της. Το 1-0, με κοντινή κεφαλιά ψαράκι στο δέκατο λεπτό και το 2-0, με ψύχραιμο πλασέ, στο τριάντα τρία. Δύο νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και επτά ήττες για την Γκουαρανί, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μπρίνκο ντε Ούρο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-0 για την Γκουαρανί το 2018, στο μοναδικό ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την Κοριτίμπα.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, την δυναμική της Κοριτίμπα στο «Κόουτο Περέιρα», αλλά και το ότι η Γκουαρανί χάνει αρκετή από την δύναμη της, όταν απομακρύνεται από το γήπεδο της.