Μονομαχία με φόντο την παραμονή στο «Εριμπέρτο Ούλσε» της Κρισιούμα, όπου η ομώνυμη ομάδα θα ψάξει για το τρίποντο που θα την φέρει εκτός της επικίνδυνης ζώνης, την στιγμή που η Μπραζίλ Πελότας, η οποία βρίσκεται στο +6 από την σημερινή της αντίπαλο, εξυπηρετείται, στην χειρότερη των περιπτώσεων και με την ισοπαλία.

Τέσσερις βαθμοί για την Κρισιούμα στις δύο αγωνιστικές που προηγήθηκαν και βαθιά ανάσα για την ομάδα της Σάντα Καταρίνα, παρά το γεγονός πως παρέμεινε, έστω και οριακά, εντός της επικίνδυνης ζώνης, με 2-0 αρχικά φιλοξενώντας τη Μποταφόγκο ΣΠ και 1-1 ακολούθως, στο εκτός έδρας παραμονής την περασμένη εβδομάδα με την Βίλα Νόβα. Ματς με ευκαιρίες εκατέρωθεν αυτό με την Βίλα Νόβα, με την αντίπαλο της μπροστά στο σκορ στο πενήντα, με άμεση όμως την «απάντηση» της Κρισιούμα, καθώς το 1-1 ήρθε έξι λεπτά αργότερα. Αρκετές φάσεις στην συνέχεια και στο τελευταίο ημίωρο του ματς, σημειώνοντας πάντως πως αυτή που ήρθε πιο κοντά στο 2-1 ήταν η Κρισιούμα, η οποία μάλιστα είχε μια κραυγαλέα ευκαιρία λίγο πριν το φινάλε. Πέντε νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Κρισιούμα, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα στο «Εριμπέρτο Ούλσε», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, πολύτιμο 2-1 το Σάββατο που μας πέρασε στην έδρα της Οπεράριο, με το οποίο η Μπραζίλ Πελότας όχι μόνο επέστρεψε στα τρίποντα μετά από έξι αγωνιστικές, αλλά βρέθηκε ταυτόχρονα στο +6 τόσο από την σημερινή της αντίπαλο όσο και γενικότερα από την επικίνδυνη ζώνη. Σε παθητικό ρόλο η Μπραζίλ Πελότας στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Οπεράριο, στο οποίο όχι μόνο βρέθηκε δίκαια 0-1 πίσω στο σκορ, αλλά είδε την αντίπαλο της να έχει ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Παρόλα αυτά, πραγματική απόδραση για τη Μπραζίλ Πελότας στην επανάληψη, καθώς βρήκε δύο φορές δίχτυα, με ισάριθμα πλασέ του Λεάντρο Καμίλο μέσα από την καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων, με το 1-1 στο εξήντα επτά και τη «μαχαιριά» ή το 2-1 αν προτιμάτε, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και έξι ήττες για τη Μπραζίλ Πελότας, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μπέντο Φρέιτας», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Κρισιούμα και δύο για τη Μπραζίλ Πελότας, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Εριμπέρτο Ούλσε».

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, το κίνητρο της Κρισιούμα να βρεθεί εκτός της επικίνδυνης ζώνης, αλλά και την παθητική εικόνα που βγάζει η Μπραζίλ Πελότας σε αρκετά ματς μακριά από το γήπεδο της. Επικράτηση βέβαια όπως προαναφέρθηκε για τη Μπραζίλ Πελότας την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Οπεράριο, έχοντας όμως στην απόδραση της, σύμμαχο την τύχη, παράγοντας στον οποίο δε μπορείς να υπολογίζεις συνέχεια σε αυτή την πολύ δύσκολη κατηγορία.