Ξεχωριστό ματς στο «Πασκουάλ Γκερέρο» του Κάλι, καθώς η τοπική Αμέρικα ψάχνει το τρίποντο που θα την διατηρήσει στην πρώτη οκτάδα, την στιγμή που η εκ των ουραγών της ειδικής βαθμολογίας, Ουνιόν Μαγκνταλένα, δίνει μάχη παραμονής.

Ήττα με 2-3 την Κυριακή στο εκτός έδρας ντέρμπι μίσους από την συμπολίτισσα Ντεπορτίβο, με θετικό πάντως για την Αμέρικα Κάλι, πως διατηρήθηκε, έστω και οριακά, εντός της πρώτης οκτάδας. Σε παθητικό ρόλο η Αμέρικα Κάλι στο μεγαλύτερο μέρος του ντέρμπι, στο οποίο πάντως βρέθηκε μπροστά στο σκορ, στο δέκατο όγδοο λεπτό, με εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ του Σιέρα. Ανατροπή στην συνέχεια από τη Ντεπορτίβο Κάλι, στο πενήντα έξι, η οποία μάλιστα είχε ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, για ένα τρίτο γκολ, με το 2-2 όμως από την Αμέρικα, κόντρα στην ροή του αγώνα και πάλι με σκόρερ τον Σιέρα, στο εβδομηκοστό τρίτο λεπτό. Παρόλα αυτά, η Αμέρικα δεν κατάφερε να αντέξει στην ανωτερότητα και την πίεση της συμπολίτισσας Ντεπορτίβο, λυγίζοντας τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Τρεις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και μία ήττα για την ομάδα του 59χρονου Κοσταρικανού, Αλεξάντρε Γκιμαράες (φωτό), σε επτά ματς στο Κλαουσούρα στο «Πασκουάλ Γκερέρο» του Κάλι, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ Φράνκο.

Στον αντίποδα, τρείς συνεχόμενες ισοπαλίες, όλες μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-1), με πιο πρόσφατη την Κυριακή φιλοξενώντας την Ριονέγκρο, έχοντας προηγηθεί αυτή στην Σάντα Μάρτα με την πρωταθλήτρια Τζούνιορ και με την Πατριότας στην Τούνχα. Αποτυχία σίγουρα πάντως το 1-1 με την Ριονέγκρο, καθώς όχι μόνο την διατήρησε στην επικίνδυνη ζώνη της ειδικής βαθμολογίας του υποβιβασμού, αλλά γιατί προήλθε ταυτόχρονα στο γήπεδο της κόντρα σε ομάδα με τον ίδιο ακριβώς στόχο. Πολύ οδυνηρός επίσης ο τρόπος με τον οποίο προήλθε αυτό το αποτέλεσμα, με το 1-0 με κοντινό πλασέ από τον Μπατίστ, στο σαράντα δύο, ενώ το 1-1 πραγματική μαχαιριά, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μία ισοπαλία και έξι ήττες για την Ουνιόν Μαγκνταλένα, σε επτά ματς στο Κλαουσούρα μακριά από την Σάντα Μάρτα, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο αριστερός μπακ, Γκόμες.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες για την Αμέρικα Κάλι, μία για την Ουνιόν Μαγκνταλένα και μία ισοπαλία, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Πασκουάλ Γκερέρο».

Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, καθώς είμαι αρκετά επιφυλακτικός με την ιδιαίτερα απρόβλεπτη και ευάλωτη αμυντικά το τελευταίο διάστημα, Αμέρικα, η οποία είναι το φαβορί, τουλάχιστον στο σετ των τιμών, στο συγκεκριμένο ζευγάρι. Κολλημένη βέβαια με τις ισοπαλίες αλλά και στην επικίνδυνη ζώνης της ειδικής βαθμολογίας η Ουνιόν Μαγκνταλένα, βλέποντας όμως να παίζει με το μαχαίρι στα δόντια και να παλεύει τα ματς.