Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής στο Μπραζιλεϊράο, καθώς η πρωτοπόρος Φλαμένγκο, έχει την ευκαιρία με νίκη, να ξεφύγει οκτώ βαθμούς από τους διώκτες της, μετά το χθεσινό 2-0 της Σάντος στο «Βίλα Μπελμίρο» σε βάρος της Παλμέιρας.

Μεγάλη κερδισμένη της προηγούμενης αγωνιστικής η Φλαμένγκο, καθώς με το 1-0 σε βάρος της ουραγού Σαπεκοένσε στην «Αρένα Κοντά» του Σαπεκό, εκμεταλλεύτηκε την εντός έδρας απώλεια βαθμών της Παλμέιρας και άνοιξε την διαφορά της από την «βερντάο». Πιο εύκολη η επικράτηση της Φλαμένγκο στην «Αρένα Κοντά» σε σχέση με αυτό που δείχνει το τελικό σκορ, σε ένα ματς στο οποίο δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου και στο οποίο είχε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, μεταξύ αυτών και δύο δοκάρια. Το τέρμα που έκανε την διαφορά, από τον Μπρούνο Ενρίκε (φωτό), στο τριακοστό πέμπτο λεπτό. Δέκα νίκες και μία ισοπαλία για την Φλαμένγκο, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μαρακανά», ενώ με την αποστολή της εθνικής Βραζιλίας, ο στόπερ Ροντρίγκο Κάιο και ο επιθετικός Μπρούνο Ενρίκε.

Στην άλλη πλευρά, ισοπαλία με 1-1 στην έδρα της Παλμέιρας, βλέποντας την Ατλέτικο Μινέιρο, η οποία προσπαθεί να συνέλθει από το σοκ του αποκλεισμού της στα ημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα, όχι μόνο να ανεβαίνει στην 11η θέση, αλλά να βάζει μεγάλο εμπόδιο στην αντίπαλο της, στην προσπάθεια που κάνει για τον τίτλο. Ματς με ευκαιρίες εκατέρωθεν αυτό με την Παλμέιρας, με την Ατλέτικο Μινέιρο μπροστά στο σκορ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45΄), ενώ το 1-1 από την αντίπαλο της, επτά λεπτά πριν το φινάλε. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και έξι ήττες για την Ατλέτικο Μινέιρο, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ιντεπεντένσια», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο επιθετικός Λουάν.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες για την Φλαμένγκο, μία για την Ατλέτικο Μινέιρο και δύο ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Ρίο, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Ιδιαίτερα αποτελεσματική στο «Μαρακανά» η Φλαμένγκο, έχοντας μάλιστα σήμερα πολύ μεγάλο κίνητρο, καθώς θα βρεθεί στο +8 τόσο από την Σάντος όσο και την Παλμέιρας. Παρόλα αυτά, πολύ χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει, ειδικά κόντρα στην επικίνδυνη Ατλέτικο Μινέιρο, η οποία έδειξε τα δόντια της στο ματς της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Παλμέιρας.