Μονομαχία με φόντο την παραμονή στο «Ρεσακάντα» της Φλοριανόπολις, το οποίο βρίσκει την τοπική Αβαΐ, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην προτελευταία θέση και την Βάσκο στην 14η και στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη.

Τρεις συνεχόμενες ήττες για την Αβαΐ, με πιο πρόσφατη το 1-3 της Κυριακής στο Μασεϊό στο ντέρμπι παραμονής με την τοπική CSA, το οποίο εδραίωσε την ομάδα της Φλοριανόπολις στην επικίνδυνη ζώνη. Σε παθητικό ρόλο η Αβαΐ στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την CSA, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο δέκατο τέταρτο λεπτό και στο οποίο όμως ισοφάρισε, κόντρα στην ροή του αγώνα, στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (48΄) με τον Ζόναταν, σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή της αντιπάλου της. Παρόλα αυτά, δεν άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων, λυγίζοντας από το σημείο του πέναλτι στο εβδομήντα ένα, ενώ το τρίτο τέρμα της CSA στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μία νίκη, έξι ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Αβαΐ, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στο «Ρεσακάντα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 0-1 φιλοξενώντας την Σάντος, με θετικό πάντως για την Βάσκο το +4 από την επικίνδυνη ζώνη, παρά το γεγονός πως πέταξε στα σκουπίδια ουσιαστικά το πολύτιμο 2-1 που είχε προηγηθεί στο Μπέλο Οριζόντε σε βάρος της Ατλέτικο Μινέιρο. Καλύτερη και πιο απειλητική η Βάσκο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Σάντος, στο οποίο είχε σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, με σπουδαιότερη φυσικά το χαμένο πέναλτι του Ρόσι, στο τριακοστό ένατο λεπτό. Παρόλα αυτά, η «τιμωρία» της από την Σάντος στο πενήντα, βλέποντας την Βάσκο να μη μπορεί να αντιδράσει στην συνέχεια, σαστισμένη φυσικά από αυτή την εξέλιξη, παρά το γεγονός μάλιστα πως στο τελευταίο δεκάλεπτο έπαιζε με παίκτη περισσότερο. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και έξι ήττες για την Βάσκο, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο στόπερ Λεάντρο Καστάν και ο επιθετικός Μαρόνι.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Αβαΐ, τέσσερις για την Βάσκο και μία ισοπαλία, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ρεσακάντα», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Πιεσμένη και ευάλωτη αμυντικά η Αβαΐ, η οποία μάλιστα δε μπορεί να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα, καθώς έχει μόλις μία νίκη σε 11 συνολικά ματς όπως προαναφέρθηκε στο πρωτάθλημα στο «Ρεσακάντα», με τα παραπάνω να σε προκαλούν να ποντάρεις στο 3,00 του «διπλού», ακόμα και αν αυτό δεν επαληθευτεί.