Ντέρμπι παραμονής στην «Αρένα Κοντά» του Σαπεκό, με την τοπική και ταυτόχρονα ουραγό του πρωταθλήματος, Σαπεκοένσε, να παίζει ουσιαστικά τα ρέστα της, την στιγμή που η Κρουζέιρο αν δεν καταφέρει να κερδίσει και σήμερα, θα μπλέξει σε ακόμα μεγαλύτερες περιπέτειες.

Ήττα με 0-2 μεσοβδόμαδα στην Φορταλέζα από την ομώνυμη ομάδα, με την Σαπεκοένσε κολλημένη στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και χωρίς τρίποντο πλέον, για εννέα συνεχόμενες αγωνιστικές. Σε ρόλο κομπάρσου η Σαπεκοένσε στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Φορταλέζα, αντέχοντας περισσότερο λόγω της ατυχίας και της αστοχίας των γηπεδούχων, στις πολλές και σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησαν. Πίσω στο σκορ τελικά από πέναλτι στις αρχές της επανάληψης (50΄), αγγίζοντας πάντως στην συνέχεια την ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις, κόντρα στην ροή του αγώνα, περισσότερο λόγω της αδικαιολόγητης καθίζησης που προκάλεσε η πίεση και το άγχος στην Φορταλέζα. Η αδυναμία της πάντως να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που της έδωσε απρόσμενα η Φορταλέζα, έφερε και την «τιμωρία» της, εννέα λεπτά πριν το φινάλε. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και επτά ήττες για την Σαπεκοένσε, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα στην «Αρένα Κοντά», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο επιθετικός, Εβεράλντο.

Στην άλλη πλευρά, αποτυχία σίγουρα το 0-0 μεσοβδόμαδα φιλοξενώντας την Φλουμινένσε, με το οποίο η Κρουζέιρο εδραιώθηκε στην επικίνδυνη ζώνη και με το οποίο παρέμεινε χωρίς τρίποντο, για επτά συνεχόμενες αγωνιστικές. Φλύαρη και άστοχη η Κρουζέιρο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Φλουμινένσε, στο οποίο δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την αντίπαλο της και στο οποίο μάλιστα έχει παράπονα για τέρμα που της ακυρώθηκε μετά την χρησιμοποίηση του VAR. Πέντε ισοπαλίες και επτά ήττες για την Κρουζέιρο, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μινεϊράο», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 31χρονος μέσος, Ρομπίνιο.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Σαπεκοένσε, ισάριθμες για την Κρουζέιρο και τρεις ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην «Αρένα Κοντά», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Μοναδική ομάδα στο πρωτάθλημα χωρίς «διπλό» η Κρουζέιρο, η οποία αν δεν καταφέρει να το πάρει και σήμερα, απέναντι στην σαφώς χειρότερη και ακόμα πιο πιεσμένη Σαπεκοένσε, θα βρεθεί μπροστά στον πρώτο υποβιβασμό της ιστορίας της.