Φαινομενικά εύκολο έργο αναμένεται να έχει η Ισλανδία στην αναμέτρηση με αντίπαλο την Ανδόρα, η οποία ακόμα πανηγυρίζει μετά τη πρωτη της νίκη επί της Μολδαβίας, μετά απο 56 συνεχόμενες ήττες.

Μπορεί να ηττήθηκε με 1-0 απο τη Γαλλία, χάρις σε πέναλτι του Ζιρού, αλλά η Ισλανδία στάθηκε ιδιαίτερα τυχερή, αφού η εστία της απειλήθηκε ουκ ολίγες φορές. Δεν κατάφερε να σταθεί ανταγωνιστικά και γνώρισε μια μάλλον φυσιολογική ήττα.

Απέχει έξι βαθμούς από Γαλλία και Τουρκία στον πίνακα και για να συνεχίσει να ελπίζει χρειάζεται την σημερινή ήττα των Τούρκων και φυσικά νίκη δική της, κάτι που απο πολλούς θεωρείται δεδομένο.

Οι γηπεδούχοι πάντως εντός έδρας εμφανίζουν ανταγωνιστική εικόνα και μετρουν μόλις μαι ήττα στα δέκα τελευταία ματς σε προκριματικά. Επίσης άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι περισσότερα απο τα μισά παιχνίδια της σε προκριματικά έχουν έρθει under 2.5. Να σημειώσουμε ότι από τις τέσσερις μέχρι στιγμής αναμετρήσεις που έχει δώσει στο «σπίτι» της η ομάδα του Έρικ Χαμρέν, μόλις μία έχει ολοκληρωθεί με Goal/Goal.

Η Ανδόρα κατάφερε να κερδίσει για πρώτη φορά μετά απο 56 συνεχόμενες ήττες και θύμα της ήταν η Μολδαβία. Ήρωας ο Μαρκ Βάλες που σημείωσε το χρυσό γκολ στο 63ο λεπτό, ενώ η ομάδα του έπαιζε με παίκτη παραπάνω απο το 53ο λεπτό. Ο ενθουσιασμός είναι μεγάλος και πλέον θα αντιμετωπίσει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τους επόμενους αγώνες

Στα αγωνιστικά, σε σχέση με το προηγούμενο ματς, θα απουσιάσει ο Ρούμπιο Γκόμες και ο μέσος Κ. Μαρτίνες, που συμπλήρωσαν κάρτες.

Προϊστορία: Τέσσερις φορές έχουν αναμετρηθεί στο παρελθόν, ισάριθμες νίκες έχει η Ισλανδία.

Πρόταση: Είναι σαφές ότι οι Ισλανδοί θέλουν να διασκεδάζουν τις εντυπώσεις απο την ήττα με 1-0 απο τη Γαλλία. Αν σκοράρουν νωρίς τότε θα πετύχουν πολλά τέρματα.

Πρόταση: 1 & no goal