Σε ρόλο φαβορί η Γκρέμιο φιλοξενώντας τη Μπαΐα, ψάχνοντας το τρίποντο που όχι μόνο θα την διατηρήσει στην πρώτη εξάδα, αλλά πολύ πιθανό, θα της δώσει ταυτόχρονα την ευκαιρία να βρεθεί παραπάνω από την 6η θέση που βρίσκεται αυτή την στιγμή, ανάλογα φυσικά με τα αποτελέσματα της Σάο Πάολο και της Κορίνθιανς.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα για την Γκρέμιο, το 2-1 αρχικά φιλοξενώντας την Σεαρά και το επιβλητικό 4-1 ακολούθως την Κυριακή στο Μπέλο Οριζόντε σε βάρος της Ατλέτικο Μινέιρο, τα οποία της έδωσαν την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί τις απώλειες βαθμών της μισητής συμπολίτισσας, Ιντερνασιονάλ και να περάσει στην 6η θέση. Ιδιαίτερα αποτελεσματική η Γκρέμιο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στο Μπέλο Οριζόντε, καθώς βρέθηκε με προβάδισμα δύο τερμάτων στο τεσσαρακοστό τέταρτο λεπτό, κόντρα στην ροή του αγώνα, σε ισάριθμες φορές που πέρασε την σέντρα. Το 1-0 με σέντρα σουτ του Ραφαέλ Γκαγιάρδο και τραγικό λάθος του αντίπαλου γκολκίπερ στο τριάντα τέσσερα, το 2-0 από πέναλτι του Μαϊκόν στο σαράντα τέσσερα, ενώ το 1-2 από την Ατλέτικο Μινέιρο από τα έντεκα βήματα, ένα λεπτό αργότερα. Το 3-1 όμως από την Γκρέμιο, με την σέντρα σχεδόν της επανάληψης (47΄), από περίτεχνο πλασέ του Πέπε, «τέλειωσε» ουσιαστικά το ματς, καθώς η Ατλέτικο Μινέιρο δεν είχε αντίδραση και «άδειασε» ψυχολογικά, ενώ το κερασάκι στην τούρτα ή το 4-1 αν προτιμάτε, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Γκρέμιο, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα στο Πόρτο Αλέγκρε, ενώ τιμωρημένος ο επιθετικός Αντρέ.

Στην άλλη πλευρά, τρεις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για τη Μπαΐα, η οποία πάντως παραμένει αρκετά ψηλά για τα δικά της δεδομένα, με την ομάδα του Σαλβαντόρ στην 8η θέση και το -3 από την σημερινή της αντίπαλο, παρά τη μικρή, αγωνιστική της «κοιλιά». Πικρή γεύση πάντως για τη Μπαΐα από το 0-2 της Κυριακής στο «Μαρακανά» από την Φλουμινένσε, σε ένα ματς στο οποίο είχε τις περισσότερες και σπουδαιότερες ευκαιρίες και στο οποίο όμως είδε την αντίπαλο της να βρίσκει δύο φόρες δίχτυα στο πρώτο ημίχρονο, κόντρα στην ροή του αγώνα, με την πρώτη από το σημείο του πέναλτι. Τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες για τη Μπαΐα, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το Σαλβαντόρ, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Γκρέμιο και τρεις ισοπαλίες, σε οκτώ ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Μπαΐα, σε όλες τις διοργανώσεις.

Το momentum, ο παράγοντας έδρα αλλά και το πρόβλημα στο γκολ που δείχνει να έχει η Μπαΐα στις τελευταίες αγωνιστικές, δίνουν προβάδισμα στην Γκρέμιο.