Σε ρόλο φαβορί η Σοσιεδάδ φιλοξενώντας στο «Ανοέτα» τη Μπέτις, ψάχνοντας όχι μόνο την επιστροφή στα τρίποντα, αλλά ταυτόχρονα και τη νίκη που θα της δώσει την ευκαιρία να βρεθεί στην 4η θέση και το -3 από την πρωτοπόρο από χθες, Μπαρτσελόνα.

Οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 1-2 για την Σοσιεδάδ την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Χετάφε, με το οποίο η βασκική ομάδα γνώρισε την πρώτη της ήττα για φέτος στο «Ανοέτα». Μπροστά στο σκορ η Σοσιεδάδ στο συγκεκριμένο ματς στο πέμπτο μόλις λεπτό, με περίτεχνη κεφαλιά του Μικέλ Μερίνο, έχοντας μάλιστα στην συνέχεια ευκαιρίες μέχρι την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, για περισσότερα τέρματα. Παρόλα αυτά, δραματική αλλαγή δεδομένων στην επανάληψη, καθώς η Σοσιεδάδ έμεινε με παίκτη λιγότερο στο πεντηκοστό τρίτο λεπτό, δίνοντας την ευκαιρία στην Χετάφε να φτάσει ανέλπιστα, στην ολική ανατροπή. Δύο νίκες (Ατλέτικο 2-0, Αλαβές 3-0) και το 1-2 που προαναφέρθηκε από την Χετάφε, σε τρία ματς για την Σοσιεδάδ στο πρωτάθλημα στο «Ανοέτα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ Γιορέντε.

Στην άλλη πλευρά, 1-1 φιλοξενώντας την Έιμπαρ, βλέποντας τη Μπέτις να «υποχωρεί» ακόμα περισσότερο βαθμολογικά, όντας πλέον, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 17η θέση και το +1 από την επικίνδυνη ζώνη. Πιο απειλητική η Μπέτις στο ματς με την Έιμπαρ, στο οποίο πάντως βρέθηκε πίσω στο σκορ από το σημείο του πέναλτι, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο τριακοστό τέταρτο λεπτό. Παρόλα αυτά, με αρκετή υπομονή στο παιχνίδι της, φτάνοντας στο 1-1 στο εξήντα έξι, με προβολή σε άδειο σχεδόν τέρμα από τον Λορέν Μορόν. Χωρίς πάντως κάτι περισσότερο στην συνέχεια, σημειώνοντας πως της ακυρώθηκε σωστά ένα τέρμα του Φεκίρ ως οφσάιντ, λίγο πριν το φινάλε, μετά την χρήση του VAR. Μία ισοπαλία (Οσασούνα 0-0) και δύο ήττες (Μπαρτσελόνα 2-5, Βιγιαρεάλ 1-5) για τη Μπέτις, σε τρία ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», ενώ με πρόβλημα, ο Πορτογάλος μέσος, Γουίλιαμ Καρβάλιο.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Σοσιεδάδ και τέσσερις ισοπαλίες, σε εννέα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Μπέτις, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Ο παράγοντας έδρα δίνει ένα ελαφρύ προβάδισμα στην Σοσιεδάδ. Παρόλα αυτά, ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, κρατώντας επιφυλακτική στάση, από την στιγμή που η βασκική ομάδα δείχνει το τελευταίο διάστημα ευάλωτη αμυντικά, παρά το γεγονός πως υπάρχει απέναντι η προβληματική μακριά από το γήπεδο της, Μπέτις.