Με ξεχωριστό βαθμολογικό ενδιαφέρον το ντέρμπι μίσους του Ρίο στο θρυλικό «Μαρακανά», καθώς η πρωτοπόρος Φλαμένγκο θα προσπαθήσει να διατηρήσει ή και να αυξήσει την απόσταση που την χωρίζει από τους διώκτες της, την στιγμή που Φλουμινένσε βρίσκεται, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα για την Φλαμένγκο, με τα δύο πιο πρόσφατα εξ αυτών, το 2-0 στην έδρα της Ατλέτικο Παραναένσε και το 2-1 μεσοβδόμαδα στην Φορταλέζα, να μπορούν κάλλιστα να χαρακτηριστούν και «διπλά» τίτλου, καθώς η ομάδα του Πορτογάλου, Ζορζ Ζεσούς, έβγαλε χαρακτήρα και διατήρησε το +8 από την Παλμέιρας. Πίσω στο σκορ η Φλαμένγκο στο ματς με την Φορταλέζα από πέναλτι, στο εξήντα ένα, καταφέρνοντας πάντως να πραγματοποιήσει, χωρίς μάλιστα να βγάλει μάτια με την απόδοση της, στο τελευταίο δεκάλεπτο τη μεγάλη ανατροπή. Πιο συγκεκριμένα, το 1-1 στο ογδόντα τρία, μετά από πέναλτι που αμφισβήτησε έντονα η Φορταλέζα, παρά την χρήση του VAR, ενώ το 2-1 στο ενενήντα, με κεφαλιά του Ρεϊνιέρ, καθώς η πρωτοπόρος του Μπραζιλεϊράο νεκμεταλλεύτηκε το ότι οι γηπεδούχοι δεν είχαν μετά την ισοφάριση, καθαρό μυαλό. Έντεκα νίκες και μία ισοπαλία για την Φλαμένγκο, σε 12 εντός έδρας ματς στο Μπραζιλεϊράο, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού ντέρμπι, σημειώνοντας μάλιστα πως δεν θα υπάρξουν αλλαγές, παρά το γεγονός πως ακολουθεί μεσοβδόμαδα στο «Μαρακανά», ο επαναληπτικός ημιτελικός του Κόπα Λιμπερταδόρες με την Γκρέμιο.

Στον αντίποδα, πισωγύρισμα σίγουρα για την Φλουμινένσε, το 1-2 μεσοβδόμαδα φιλοξενώντας την κυπελλούχο και αδιάφορη πλέον βαθμολογικά, Ατλέτικο Παραναένσε, με θετικό πάντως, πως παρά το αποτέλεσμα αυτό, διατηρήθηκε εκτός επικίνδυνης ζώνης. Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Ατλέτικο Παραναένσε, στο οποίο η Φλουμινένσε βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο πέμπτο μόλις λεπτό, με κοντινό πλασέ του Φραζάν και στο οποίο η κυπελλούχος Βραζιλίας, ισοφάρισε στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την Ατλέτικο Παραναένσε πιο απειλητική και την Φλουμινένσε αδικαιολόγητα παθητική και αγχωμένη, με το 1-2 για τους φιλοξενούμενους, στο εβδομηκοστό πρώτο λεπτό. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και επτά ήττες για την Φλουμινένσε, σε 12 εκτός έδρας ματς στο Μπραζιλεϊράο, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει του σημερινού ντέρμπι.

Προϊστορία: Έντεκα νίκες για την Φλαμένγκο, πέντε για την Φλουμινένσε και έξι ισοπαλίες, στις 22 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την «Φλα», σε όλες τις διοργανώσεις (Μπραζιλεϊράο, τοπικό πρωτάθλημα Καριόκα, Κόπα Σουνταμερικάνα).

Δεδομένη τόσο η πολύ καλή κατάσταση όσο και η κυνικότητα της πρωτοπόρου Φλαμένγκο το τελευταίο διάστημα, με τα παραπάνω όμως να μην δικαιολογούν την πολύ χαμηλή τιμή που την συνοδεύει, ειδικά σε ντέρμπι μίσους με την Φλουμινένσε.